Our product range includes a wide range of pure soft silk saree blouse with zig zag viscose zari design work, pure soft teby silk saree blouse with digital prints flower and hand cut dana moti work, best burbury saree blouse with 5 mm sequence and multicolor thread work, dola silk saree blouse with print weaving checks work, pure soft cotton tussar silk saree blouse with printed work and banarasi silk saree blouse with sequence embroidery work.
₹ 1299 / Piece Get Latest Price
| Fabric | Silk |
| Set Content | With blouse piece |
| Saree Length | 5.5 m (separate blouse piece) |
| Occasion | Formal Wear |
| Wash Care | Dry clean |
| Blouse Length | 80cm |
Minimum order quantity: 10 Piece
₹ 1399 / Piece Get Latest Price
| Fabric | Silk |
| Pattern | Printed |
| Set Content | With blouse piece |
| Saree Length | 5.5 m (separate blouse piece) |
| Occasion | Party Wear |
| Wash Care | Dry clean |
| Blouse Length | 80cm |
| Blouse Fabric | Silk |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 10 Piece
₹ 999 / Piece Get Latest Price
| Fabric | Linen |
| Set Content | With blouse piece |
| Saree Length | 5.5 m (separate blouse piece) |
| Occasion | Party Wear |
| Wash Care | Dry clean |
| Blouse Length | 80cm |
Minimum order quantity: 10 Piece
₹ 699 / Piece Get Latest Price
| Fabric | Silk |
| Pattern | Printed |
| Set Content | With blouse piece |
| Saree Length | 5.5 m (separate blouse piece) |
| Occasion | Party Wear |
| Wash Care | Dry clean |
| Blouse Length | 80cm |
Minimum order quantity: 10 Piece
₹ 899 / Piece Get Latest Price
| Fabric Purity | Tussar Silk Blend |
| Work Type | Printed |
| Border Type | Printed Border |
| Occasion | Festive Wear, Casual Wear, Formal Wear, Ocassional,Daily wear |
| Pattern | Printed |
| Make | Machine Made |
| Wash Care | Dry clean |
| Saree Length | 5.5 m (separate blouse piece) |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 10 Piece
₹ 1250 / Piece Get Latest Price
| Fabric | Silk |
| Set Content | With blouse piece |
| Pattern | Embroidered |
| Saree Length | 5.5 m (separate blouse piece) |
| Wash Care | Dry clean |
| Blouse Length | 80cm |
| Blouse Fabric | Silk |
| Country of Origin | Made in India |
| Fabric. | Banarasi Silk |
Minimum order quantity: 10 Piece
₹ 1250 / Piece Get Latest Price
| Fabric | Silk |
| Pattern | Embroidered |
| Set Content | With blouse piece |
| Saree Length | 5.5 m (separate blouse piece) |
| Wash Care | Dry clean |
| Blouse Length | 80cm |
| Blouse Fabric | Silk |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 10 Piece
₹ 1499 / Piece Get Latest Price
| Fabric | Silk |
| Pattern | Embroidered |
| Set Content | With blouse piece |
| Saree Length | 5.5 m (separate blouse piece) |
| Wash Care | Dry clean |
| Blouse Length | 80cm |
| Blouse Fabric | Silk |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 10 Piece
₹ 750 / Piece Get Latest Price
| Fabric | Silk |
| Saree Length | 5.5 m (separate blouse piece) |
| Occasion | Small Function, Ethnic Wear, Festive Wear, Traditional Wear, Puja Wear |
| Pattern | Printed |
| Set Content | With blouse piece |
| Country of Origin | Made in India |
| Blouse | Soft Pashmina |
Minimum order quantity: 10 Piece
₹ 999 / Piece Get Latest Price
| Fabric | Silk |
| Occasion | Wedding |
| Saree Length | 5.2 m (separate blouse piece) |
| Wash Care | Handwash |
| Set Content | With Blouse Piece |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 10 Piece
₹ 1599 / Piece Get Latest Price
| Pattern | Embroidered |
| Saree Length | 5.5 m (separate blouse piece) |
| Blouse Fabric | Cotton |
| Type | Semi-Stitched |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 10 Piece
₹ 850 / Piece Get Latest Price
| Fabric | Silk |
| Pattern | Printed |
| Set Content | With blouse piece |
| Saree Length | 5.5 m (separate blouse piece) |
| Occasion | Party Wear |
| Blouse Stitch Type | Semi-Stitched |
| Wash Care | Handwash |
Minimum order quantity: 10 Piece
₹ 1450 / Piece Get Latest Price
| Saree Length | 5.5 m (separate blouse piece) |
| Pattern | Weaving |
| Silk Type | Banarasi Silk |
| Blouse Fabric | Silk |
| Set Content | With Blouse Piece |
| Wash Care | Dry clean |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 10 Piece
₹ 1150 / Piece Get Latest Price
| Work | Cut Work |
| Saree Length | 5.5 m (separate blouse piece) |
| Country of Origin | Made in India |
| Fabric | Soft Kota Doriya |
| Wash | Dry Clean |
Minimum order quantity: 10 Piece
₹ 750 / Piece Get Latest Price
| Fabric | Satin Silk |
| Print Type | Floral Print |
| Saree Length | 5.5 m (separate blouse piece) |
| Country of Origin | Made in India |
| Blouse Fabric | Moonga Silk |
Minimum order quantity: 10 Piece
₹ 1299 / Piece Get Latest Price
| Fabric | Tedy Silk |
| Print Type | Digital Print |
| Saree Length | 5.5 m (separate blouse piece) |
| Country of Origin | Made in India |
| Wash | Dry Clean |
Minimum order quantity: 10 Piece
₹ 950 / Piece Get Latest Price
| Fabric Type | 60 gm Georgette |
| Pattern | Sequins |
| Occasion | Party Wear |
| Set Content | With blouse piece |
| Saree Length | 5.2 m |
| Wash Care | Dry clean |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 10 Piece
₹ 850 / Piece Get Latest Price
| Saree Length | weaving Work |
| Occasion | Wedding Wear |
| Wash Care | Dry clean |
| Blouse Fabric | Silk |
| Make | Machine Made |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 10 Piece
₹ 1299 / Piece Get Latest Price
| Fabric | Raw Silk |
| Occasion | Festival Wear |
| Set Content | Saree, Blouse Piece |
| Country of Origin | Made in India |
| Work | Zari Weaving |
Minimum order quantity: 10 Piece
₹ 650 / Piece Get Latest Price
| Fabric | Ajrakh Gaji |
| Saree Length | 6 m (with blouse piece) |
| Pattern | Printed |
| Set Content | With blouse piece |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 10 Piece
₹ 950 / Piece Get Latest Price
| Work | Embroidered |
| Country of Origin | Made in India |
| Blouse | Satin Silk |
| Saree | Organza |
| Blouse Type | Unstitched |
Minimum order quantity: 10 Piece
₹ 1299 / Piece Get Latest Price
| Fabric | Silk |
| Work | Sequence work |
| Country of Origin | Made in India |
| Saree | Rangoli Silk |
| Blouse Type | Stitched |
| Lenght | 5.5 Mtr |
₹ 1199 / Piece Get Latest Price
| Fabric | Silk |
| Print Type | Floral Print |
| Country of Origin | Made in India |
| Blouse Fabric | Jalpari Silk |
| Work | Print With Hand Work |
Minimum order quantity: 10 Piece
₹ 1449 / Piece Get Latest Price
| Fabric | Dual Shade Space Silk |
| Work | Zari Work |
| Occasion | Traditional Wear, Wedding Wear, Festive Wear, Party Wear, Casual Wear |
| Color | Multicolor |
| Blouse | Stitched Blouse |
| Saree Length | 5.5 m |
| Wash Care | Dry Clean Only |
Minimum order quantity: 10 Piece
₹ 1649 / Piece Get Latest Price
| Saree Fabric | Fendy Silk |
| Work | Thread Work |
| Occasion | Sangeet, Engagement, Wedding, Ethnic Wear, Party Wear, Festive Wear |
| Saree Style | Designer |
| Saree Pattern | Floral |
| Blouse Fabric | Fendy Silk |
| Blouse Type | Unstitched |
| Saree Length | 5.5 m |
Minimum order quantity: 10 Piece
₹ 849 / Piece Get Latest Price
| Fabric Purity | Tussar Silk |
| Fabric | Tussar Silk |
| Work Type | Printed |
| Work | Printed |
| Occasion | Casual Wear, Party Wear, Festive Wear, Traditional Wear |
| Blouse | Same Fabric Blouse |
| Saree Length | 5.5 m |
| Border | Zari Border |
Minimum order quantity: 10 Piece
₹ 849 / Piece Get Latest Price
| Fabric Purity | Pure Tussar |
| Work Type | Printed |
| Border Type | Viscose Border |
| Occasion | Ocassional wear, Party Wear, Casual Wear, Festive Wear |
| Pattern | Geometric, Animal Motif |
| Saree Length | 5.5 mtr |
Minimum order quantity: 10 Piece
₹ 849 / Piece Get Latest Price
| Fabric Purity | Tussar Silk |
| Work Type | Printed |
| Border Type | Viscose Border |
| Occasion | Festive Wear, Ocassional Wear, Casual Wear, Party Wear |
| Blouse Piece | Contrast Blouse |
| Pattern | Floral |
| Saree Length | 5.5 mtr |
Minimum order quantity: 10 Piece
₹ 1349 / Piece Get Latest Price
| Saree Style | Leheriya |
| Work | Embroidery, contrast aarco, Sequence Work |
| Fabric | Satin |
| Color | Green, Pink, Maroon, Purple, Orange |
| Occasion | Traditional Wear, Party Wear, Festive Wear, Wedding Wear |
| Blouse | Stitched Blouse |
| Border Type | Embroidery Border |
Minimum order quantity: 10 Piece
₹ 700 / Piece Get Latest Price
| Fabric | Crepe |
| Sleeve Length | Sleeveless |
| Size | Upto 42 Chest Size |
| Work Type | Embroidery |
| Neck Design | Pan Neck |
| Padding | Padded |
| Closure Type | Back Hook |
| Occasion | Wedding, Party Wear, Festive |
Minimum order quantity: 10 Piece
₹ 799 / Piece Get Latest Price
| Fabric Purity | Tussar Silk |
| Work Type | Printed |
| Border Type | Zari Border |
| Occasion | Casual Wear, Formal Wear, Festive Wear, Ocassional, Office wear |
| Blouse Piece | Contrast Blouse |
| Pattern | Floral |
| Saree Length | 5.5 mtr |
Minimum order quantity: 10 Piece
₹ 1050 / Piece Get Latest Price
| Fabric | Gajji Silk |
| Saree Length | 6.3 m |
| Occasion | Small Function, Festive Wear, Traditional Wear, Puja Wear, Ethnic Wear, Ocassional wear, Wedding Functional wear |
| Blouse | Included Blouse |
| Motif Style | Overall Print |
| Border | No Border |
Minimum order quantity: 10 Piece
₹ 950 / Piece Get Latest Price
| Work | Sequence work |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 10 Piece
₹ 850 / Piece Get Latest Price
| Work | Weaving |
| Saree Length | 5.5 m (separate blouse piece) |
| Country of Origin | Made in India |
| Saree Fabric | Soft Khadi Georgette Silk |
Minimum order quantity: 10 Piece
₹ 850 / Piece Get Latest Price
| Work | Gota Work |
| Country of Origin | Made in India |
| Fabric | Soft Organza |
| Blouse Fabric | Banglori |
Minimum order quantity: 10 Piece
₹ 1855 / Piece Get Latest Price
| Work | Hand work |
| Country of Origin | Made in India |
| Fabric | Organza |
| Wash | Dry Clean |
Minimum order quantity: 10 Piece
₹ 999 / Piece Get Latest Price
| Work | Jacquard |
| Saree Length | 6 m (with blouse piece) |
| Country of Origin | Made in India |
| Fabric | Banarasi Kota Doriya |
Minimum order quantity: 10 Piece
₹ 1700 / Piece Get Latest Price
| Fabric Type | Tasar Silk |
| Craft | Gamthi Work |
| Blouse Piece | With Blouse Piece |
| Occasion | Festive Wear |
| Wash Care | Dry Clean Only |
Minimum order quantity: 10 Piece
₹ 1449 / Piece Get Latest Price
| Fabric | Teby Silk |
| Occasion | Wedding Wear |
| Embroidery Type | Sequins Work |
| Set Content | Saree, Blouse |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 10 Piece
₹ 1950 / Piece Get Latest Price
| Fabric Purity | Tussar |
| Work Type | Embroidery |
| Border Type | Embroidery Floral Border |
| Occasion | Formal Wear, Casual Wear, Ocassional, Functional Wear, Festive Wear, Party Wear |
| Pattern | Floral |
Minimum order quantity: 10 Piece
Ronak Dabhi (CEO)
Blue Needle Exports
D-2424, New Bombay Market, Umarwada
Surat - 395010, Gujarat, India