Providing you the best range of occasional wear fendy chiffon with diamond work saree, elegant viscose satin with sibori print and sequins work saree, ocassional wear excellent quality japan satin with rich digital print saree-blouse collection, premium quality party wear velvet satin saree-blouse collection with cutdana & zarkan work, gorgeous looking premium quality fancy satin with zarkan diamond work saree-blouse collection and beautiful modern design satin chiffon with embroidered saree-blouse set with effective & timely delivery.
₹ 850 / Piece Get Latest Price
| Fabric | Fendy Chiffon |
| Work | Diamond Work |
| Occasion | Party Wear, Reception, Wedding Wear, Festive Wear |
| Blouse | With Unstitched Blouse Piece |
| Saree Length | 6.3 m |
| Saree Type | Regular Saree |
| Blouse Piece Length | 0.8 m |
| Country of Origin | India |
Minimum order quantity: 10 Piece
₹ 1199 / Piece Get Latest Price
| Fabric | Viscose Satin |
| Pattern | Printed |
| Set Content | With blouse piece |
| Saree Length | 5.5 m (separate blouse piece) |
| Occasion | Casual Wear |
| Blouse Stitch Type | Unstitched |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 10 Piece
₹ 899 / Piece Get Latest Price
| Fabric | Japan Satin |
| Print Type | Digital Print |
| Saree Length | 5.5 m |
| Occasion | Festive, Casual, Ocassioanl Wear |
| Set Contents | With Blouse Piece |
| Pattern | All Over Print |
| Blouse Fabric | Silk Blend |
| Wash Care | Dry Clean |
Minimum order quantity: 10 Piece
₹ 1795 / Piece Get Latest Price
| Fabric | Velvet Satin |
| Finish Type | Glossy |
| Occasion | Evening Wear, Festive Wear, Cocktail Wear, Sangeet Wear, Engagement Wear, Party Wear |
| Work | Cutdana & Zarkan work |
| Blouse | Designer Blouse |
Minimum order quantity: 10 Piece
₹ 2485 / Piece Get Latest Price
| Fabric | Satin |
| Finish Type | Dual Tone |
| Occasion | Party Wear, Cocktail Wear, Casual Wear, Festive Wear, Evening Wear, Ocassional, Functional wear |
| Work | Zarkan Diamond Work |
| Blouse | Ultra Satin- Un-stitched Blouse |
| Border | Stone Border |
Minimum order quantity: 10 Piece
₹ 2500 / Piece Get Latest Price
| Fabric Type | Satin Chiffon |
| Work | Embroidery, Lace Work |
| Occasion | Festive, Casual, Ocassional, Functional |
| Pattern | Flower-Leaf |
| Border Type | Lace Border |
| Saree Length | 5.5 m |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 10 Piece
Ronak Dabhi (CEO)
Blue Needle Exports
D-2424, New Bombay Market, Umarwada
Surat - 395010, Gujarat, India