Prominent & Leading Manufacturer from Surat, we offer viscous silk kurti pant & dupatta with hand and embroidery work, latest designer muslin with hand work kurti pant and dupatta, gorgeous looking viscose silk with hand work kurti pant and dupatta, fashionable muslin viscose with hand work kurti pant and dupatta, latest trending roman silk with embroidery work kurti pant and dupatta and ethnic clothing roman silk with sequence embroidery work pant kurti and dupatta.
₹ 1599 / Piece Get Latest Price
| Bottom | Viscouse Silk Pant With Organza Embroidery Lace |
| Dupatta | Organza Print Dupatta (36")With Fancy Lace And Tussle |
| Work | Hand And Embroidery Work |
| Size. | M(38) L(40) XL(42) XXL(44) 3XL(46) |
| Color | Multicolor |
| Fabric | Viscouse |
Minimum order quantity: 10 Piece
₹ 1199 / Piece Get Latest Price
| Fabric | Muslin |
| Fit Type | Regular Fit |
| Occasion Type | Casual Wear |
| Pattern | Regular Wear |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 10 Piece
₹ 1199 / Piece Get Latest Price
| Fabric | Viscose Silk |
| Occasion Type | Casual Wear |
| Pattern | Regular Wear |
| Country of Origin | Made in India |
| Kurti Length | 46" |
Minimum order quantity: 10 Piece
₹ 1250 / Set Get Latest Price
| Fabric | Viscose Muslin |
| Machine Wash | Yes |
| Country of Origin | Made in India |
| Work | Hand Work |
| Size | M TO 5X |
Minimum order quantity: 10 Set
₹ 1850 / Piece Get Latest Price
| Fabric | Roman Silk |
| Pattern | Embroidered |
| Neck Shape | V |
| Country of Origin | Made in India |
| Kurti Size | M(38) , L(40) , XL(42) , 2XL(44) , 3XL(46) |
Minimum order quantity: 10 Piece
₹ 650 / Piece Get Latest Price
| Fabric | Roman Silk |
| Work Type | Embroidered |
| Style/Cut | Straight |
| Set Content | Kurti Set (3-Pc) |
| Size | XXL, L, XL |
| Occasion | Casual Wear, Festive Wear, Party Wear |
Minimum order quantity: 10 Piece
₹ 1049 / Piece Get Latest Price
| Fabric | Rayon |
| Set Content | 3-Piece Set |
| Size | XXL, 4XL, XL, 3XL |
| Work | Embroidered |
| Kurti Style | Anarkali |
| Occasion | Party Wear, Festive Wear |
| Sleeve Length | 3/4th Sleeves |
| Neck Design | Round Neck |
| Bottom Style | Pant |
Minimum order quantity: 10 Piece
₹ 1099 / Piece Get Latest Price
| Fabric | Roman Silk |
| Work | 5mm Sequence Work, Embroidery |
| Occasion | Casual, Festive, Ocassional, Functional |
| Stitching Type | Readymade |
| Set Components | Kurta; Sharara & Dupatta |
| Color | Black |
| Kurta Style | Short Kurti |
| Sleeve Length | Full Sleeves |
Minimum order quantity: 10 Piece
₹ 1199 / Piece Get Latest Price
| Set Content | 3-Piece Set |
| Size | L, XXL, XL, M |
| Fabric | Muslin |
| Work | Handwork |
| Kurti Size | M / L / XL / XXL |
Minimum order quantity: 10 Piece
₹ 999 / Piece Get Latest Price
| Fabric | Viscouse |
| Hand Wash | Dry Clean |
Minimum order quantity: 10 Piece
₹ 970 / Piece Get Latest Price
| Fabric | Vichitra Silk |
| Kurti Type | Anarkali |
| Pattern | Embroidered |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 10 Piece
₹ 1050 / Set Get Latest Price
| Fabric | Roman |
| Machine Wash | Yes |
| Country of Origin | Made in India |
| Work | Sequins Embroidery |
Minimum order quantity: 10 Set
₹ 1199 / Piece Get Latest Price
| Top | Roman Silk |
| Bottom | Roman Silk With Oneside Pocket |
| Dupatta | Muslin Print |
| Work | Embroidery Work |
| Size. | M(38) L(40) XL(42) XXL(44) 3XL(46) |
Minimum order quantity: 10 Piece
₹ 999 / Piece Get Latest Price
| Fabric | Viscose Simmer Roman |
| Hand Wash | Dry Clean |
| Work | Embroidery And Gold Print |
| Kurti size | M(38) L(40) XL(42) XXL(44) 3XL(46) 4XL(48) 5XL(50) |
| Dupatta | Viscose Chinon |
Minimum order quantity: 10 Piece
₹ 1199 / Piece Get Latest Price
| Fabric | Banana Silk |
| Hand Wash | Dry Clean |
| Sleeves | 3/4 th |
| Work | Embroidered |
| Kurti Size | M | L | XL | XXL |
Minimum order quantity: 10 Piece
₹ 1100 / Piece Get Latest Price
| Fabric | Roman Silk |
| Set Type | Kurti; Pant; Dupatta |
| Work | Embroidery, Sequins work |
| Kurti Style | Straight |
| Stitch Type | Ready to Wear |
| Size | XXL, 3XL, XL, L, M |
| Sleeve Length | 3/4th Sleeves |
| Neck | Round Neck |
| Occasion | Party Wear, Festive Wear, Casual Wear |
Minimum order quantity: 10 Piece
₹ 899 / Piece Get Latest Price
| Fabric | Viscouse |
| Work | Embroidery |
| Kurti Size | M(38) L(40) XL(42) XXL(44) 3XL(46) 4XL(48) 5XL(50) |
Minimum order quantity: 10 Piece
Ronak Dabhi (CEO)
Blue Needle Exports
D-2424, New Bombay Market, Umarwada
Surat - 395010, Gujarat, India