79% Response rate
Pioneers in the industry, we offer party wear tissue silk with embroidery work saree, exclusive soft chiffon with kasmiri multi thread embrodied work border saree, high quality banarasi katan silk with zari weaving saree, premium quality beautiful shimmer sitara pending with sequence embroidered saree & blouse and premium collection khadi raw silk with traditional painted madhubani pallu & zari border saree from India.
₹ 1025 / Piece Get Latest Price
| Fabric | Tissue Silk |
| Work | Embroidery |
| Occasion | Wedding Wear, Party Wear, Festive Wear, Casual Wear |
| Color | Multicolor |
| Blouse | With Blouse Piece |
| Saree Length | 5.5 m |
| Wash Care | Dry Clean Only |
Minimum order quantity: 10 Piece
₹ 1450 / Piece Get Latest Price
| Embroidery Type | Kashmiri |
| Fabric | Chiffon |
| Saree Length | 5.5 m (separate blouse piece) |
| Set Content | With Blouse Piece |
| Occasion | Party Wear |
| Wash Care | Dry clean |
| Make | Machine Made |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 10 Piece
₹ 1099 / Piece Get Latest Price
| Pattern | Printed |
| Work | Zari Work |
| Silk Type | Banarasi Silk |
| Saree Length | 5.5 m (separate blouse piece) |
| Country of Origin | Made in India |
| Wash | Dry Clean |
Minimum order quantity: 10 Piece
₹ 1349 / Piece Get Latest Price
| Saree Fabric | Shimmer Sitara Pending |
| Saree Style | Designer |
| Work | Sequence Work, Embroidery |
| Fabric | Shimmer Sitara Pending |
| Occasion | Traditional Wear, Party Wear, Festive Wear, Wedding Wear |
| Blouse | Unstitched Blouse |
| Border Type | Embroidery Border |
Minimum order quantity: 10 Piece
₹ 900 / Piece Get Latest Price
| Fabric Blend | Khadi Raw Silk |
| Occasion | Festive Wear, Casual Wear, Formal Wear, Party Wear, Ocassional wear |
| Blouse Piece | With Blouse Piece |
| Work | Traditional Hand-Painted Madhubani Pallu, Zari Weaving Temple Border |
Minimum order quantity: 10 Piece
Ronak Dabhi (CEO)
Blue Needle Exports
D-2424, New Bombay Market, Umarwada
Surat - 395010, Gujarat, India
