Pioneers in the industry, we offer evergreen design amazing color organza with digital floral print & gota lace work lehenga-choli, modern design amazing color organza with digital floral print lehenga-choli & dupatta set, best fabric art silk with digital floral print & gota patti work lehenga-choli & dupatta, modern design gorgeous looking organza with floral print-dori & sequins embroidered lehenga-choli, top quality organza with floral print & dori-zari-sequins embroidered black lehenga-choli and premium quality organza with floral digital print- dori & sequins embroidered lehenga-choli from India.
₹ 2050 / Piece Get Latest Price
| Work | Digital Floral Print & Gota Lace Work |
| Type | Ocassional, Mehendi, Sangeet, Engagement, Functional wear |
| Lehenga Fabric | Organza |
| Lehenga Flair | 3.5 mtr |
| Age Group | Adults |
| Style | Flared |
| Stitching Type | Semi-Stitched |
| Color | White, Multi-Color |
| Dupatta Fabric | Organza |
| Sleeve Length | Short Sleeves |
Minimum order quantity: 10 Piece
₹ 1850 / Piece Get Latest Price
| Work | Printed |
| Type | Party, Festive, Ocassional, Functional |
| Lehenga Fabric | Organza |
| Lehenga Flair | 4 mtr |
| Age Group | Adults |
| Style | Flared |
| Stitching Type | Semi-Stitched |
| Color | Black |
| Dupatta Fabric | Organza |
Minimum order quantity: 10 Piece
₹ 2050 / Piece Get Latest Price
| Fabric | Art Silk |
| Work | Gota Patti, Digital Print |
| Occasion | Party,Festive, Ocassional, Functional |
| Type | Semi-Stitched |
| Lehenga Flair | 3.5 mtr |
| Size | LEHENGA:(Fits up to 43") |
| Components | Lehenga;Choli;Dupatta |
| Dupatta Fabric | Net |
| Sleeve Type | Short Sleeves |
Minimum order quantity: 10 Piece
₹ 2350 / Piece Get Latest Price
| Work | Embroidery, Dori, Printed, Sequins |
| Type | Ocassional, Mehendi, Sangeet, Haldi, Engagement, Functional |
| Lehenga Fabric | Organza |
| Lehenga Flair | 3.5 mtr |
| Age Group | Adults |
| Style | Flared |
| Stitching Type | Semi-Stitched |
| Color | White, Multi-Color |
| Dupatta Fabric | Organza |
Minimum order quantity: 10 Piece
₹ 2650 / Piece Get Latest Price
| Work | Dori, Embroidery, Sequins, Printed, Zari |
| Type | Party, Ocassional, Functional |
| Lehenga Fabric | Organza |
| Lehenga Flair | 3.5 mtr |
| Age Group | Adults |
| Style | Flared |
| Stitching Type | Semi-Stitched |
| Color | Black |
| Dupatta Fabric | Organza |
Minimum order quantity: 10 Piece
₹ 2350 / Piece Get Latest Price
| Lehenga Fabric | Organza |
| Work | Floral Digital Print- Dori & Sequins Embroidered |
| Lehenga Style | Flared |
| Lehenga Size | Fits up to 43" |
| Occasion | Sangeet, Engagement, Mehendi, Haldi, Festive |
| Print Pattern | Floral |
| Lehenga Length | 43 inch |
| With Blouse | With Blouse |
| Stitch Type | LEHENGA(Semi-Stitched), Blouse:(Un-stitched) |
Minimum order quantity: 10 Piece
₹ 2800 / Piece Get Latest Price
| Work | Embroidery, Printed, Dori-Resham, Zari, Sequins |
| Type | Functional, Festive, Mehendi, Sangeet, Engagement, Haldi, Ocassional wear |
| Lehenga Fabric | Organza |
| Lehenga Flair | 3.5 mtr |
| Age Group | Adults |
| Style | Flared |
| Stitching Type | Semi-Stitched |
| Color | Red |
| Dupatta Fabric | Organza |
Minimum order quantity: 10 Piece
₹ 2549 / Piece Get Latest Price
| Lehenga Fabric | Organza |
| Work | Floral Print-Sequins-Zari Embroidered |
| Lehenga Style | Flared |
| Lehenga Size | Fits up to 43" |
| Closure Type | Drawstring |
| Occasion | Festive, Mehendi, Haldi, Sangeet, Engagement |
| Print Pattern | Floral |
| Lehenga Length | 43 inch |
| With Blouse | With Blouse |
| Stitch Type | LEHENGA (Semi-Stitched), Blouse: Un-stitched |
Minimum order quantity: 10 Piece
₹ 2549 / Piece Get Latest Price
| Occasion | Functional & Ocassional |
| Lehenga Flair | 3.5 MTR |
| Fabric | Organza |
| Embroidery Type | Floral Print-Sequins & Zari Embroidered |
| Stitch Type | LEHENGA(Semi-Stitched), Blouse: Un-stitched |
| Style | Flared |
| Embellishments | Sequins |
Minimum order quantity: 10 Piece
₹ 449 / Piece Get Latest Price
| Fabric | Faux Georgette |
| Work | Embroidery & Hand Stone Work |
| Occasion | Traditional, Party, Office Wear, Festive, Ocassional, Sangeet, Mahendi, Engagement, Wedding Functional wear, Casual |
| Length | 2.35 Meter |
| Pattern | Embroidery & Hand Stone Work |
| Country of Origin | India |
Minimum order quantity: 10 Piece
₹ 3350 / Piece Get Latest Price
| Print Type | Floral Print |
| Fabric | Georgette |
| Color | Red |
| Occasion | Wedding Wear |
| Stitch Type | Stitched |
| Packaging Type | Packet |
₹ 2650 / Piece Get Latest Price
| Lehenga Fabric | Organza |
| Print Pattern | Floral Digital Print & Dori-Sequins Embroidered |
| Stitch Type | LEHENGA(Semi-Stitched), Blouse(Un-stitched) |
| Lehenga Style | Flared |
| Lehenga Size | Fits up to 43" |
| Dupatta Fabric | Organza |
| Occasion | Festive, Sangeet, Mehendi, Engagement |
| Work | Sequins |
| Lehenga Length | 43 inch |
| With Blouse | With Blouse |
Minimum order quantity: 10 Piece
₹ 2350 / Piece Get Latest Price
| Lehenga Fabric | Organza |
| Print Pattern | Floral |
| Stitch Type | LEHENGA: (Semi-Stitched),Blouse: (Un-stitched) |
| Lehenga Style | Flared |
| Lehenga Size | Fits up to 43" |
| Dupatta Fabric | Organza |
| Occasion | Engagement, Haldi |
| Work | Sequins |
| Lehenga Length | 43 inch |
| With Blouse | With Blouse |
Minimum order quantity: 10 Piece
₹ 2549 / Piece Get Latest Price
| Lehenga Fabric | Organza |
| Print Pattern | Floral |
| Stitch Type | LEHENGA:(Semi-Stitched), Blouse: Un-stitched |
| Lehenga Style | Flared |
| Lehenga Size | Fits up to 43" |
| Dupatta Fabric | Organza |
| Occasion | Sangeet, Festive, Engagement |
| Work | Sequins |
| Lehenga Length | 43 inch |
| With Blouse | With Blouse |
Minimum order quantity: 10 Piece
Ronak Dabhi (CEO)
Blue Needle Exports
D-2424, New Bombay Market, Umarwada
Surat - 395010, Gujarat, India