Offering you a complete choice of products which include pure magicgold organza saree blouse with digital print and viscose sequins embroidery work, tashpa organza gold zari saree blouse with digital print katha sequins & multi thread border work, fandy chiffon saree blouse with multi thread sequins cut work, p.v silk saree blouse with printed work, silk organza saree blouse with embroidery work and pure tusser saree blouse with hand work.
₹ 1699 / Piece Get Latest Price
| Fabric | Chiffon |
| Set Content | With blouse piece |
| Saree Length | 5.5 m (separate blouse piece) |
| Occasion | Formal Wear |
| Wash Care | Dry clean |
| Blouse Length | 80cm |
| Pattern | Embroidered |
Minimum order quantity: 10 Piece
₹ 1350 / Piece Get Latest Price
| Fabric | Cotton |
| Work | Sequence work |
| Pattern | Border |
| Set Content | With blouse piece |
| Saree Length | 5.5 m (separate blouse piece) |
| Occasion | Formal Wear |
| Blouse Stitch Type | Unstitched |
| Wash Care | Dry clean |
| Blouse Length | 80cm |
Minimum order quantity: 10 Piece
₹ 1550 / Piece Get Latest Price
| Fabric | Chiffon |
| Set Content | With blouse piece |
| Saree Length | 5.5 m (separate blouse piece) |
| Occasion | Party Wear |
| Wash Care | Dry clean |
| Blouse Length | 80cm |
Minimum order quantity: 10 Piece
₹ 1695 / Piece Get Latest Price
| Fabric | Silk |
| Pattern | Printed |
| Set Content | With blouse piece |
| Saree Length | 5.5 m (separate blouse piece) |
| Occasion | Party Wear |
| Wash Care | Dry clean |
| Blouse Length | 80cm |
Minimum order quantity: 10 Piece
₹ 2795 / Piece Get Latest Price
| Fabric | Silk |
| Pattern | Embroidered |
| Set Content | With blouse piece |
| Saree Length | 5.5 m (separate blouse piece) |
| Occasion | Party Wear |
| Wash Care | Dry clean |
| Blouse Length | 80cm |
Minimum order quantity: 10 Piece
₹ 2055 / Piece Get Latest Price
| Fabric | Cotton |
| Pattern | Border |
| Set Content | With blouse piece |
| Saree Length | 5.5 m (separate blouse piece) |
| Occasion | Formal Wear |
| Wash Care | Dry clean |
| Blouse Length | 80cm |
Minimum order quantity: 10 Piece
₹ 19999 / Piece Get Latest Price
| Fabric | Silk |
| Pattern | Border |
| Set Content | With blouse piece |
| Saree Length | 5.5 m (separate blouse piece) |
| Occasion | Party Wear |
| Wash Care | Dry clean |
| Blouse Length | 80cm |
Minimum order quantity: 10 Piece
₹ 1599 / Piece Get Latest Price
| Fabric | Silk |
| Pattern | Embroidered |
| Set Content | With blouse piece |
| Saree Length | 5.5 m (separate blouse piece) |
| Occasion | Party Wear |
| Wash Care | Dry clean |
| Blouse Length | 80cm |
Minimum order quantity: 10 Piece
₹ 1075 / Piece Get Latest Price
| Fabric | Silk |
| Set Content | With blouse piece |
| Occasion | Party Wear |
| Blouse Stitch Type | Unstitched |
| Wash Care | Dry clean |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 10 Piece
₹ 1699 / Piece Get Latest Price
| Fabric | Pure Silk |
| Bottom Type | Plain Pajamas |
| Pack Of | Kurta Pajama Set |
| Country of Origin | Made in India |
| Size | (38)M,(40)L,(42)XL,(44)2XL,(46)3XL |
Minimum order quantity: 10 Piece
₹ 1199 / Piece Get Latest Price
| Work | Mirror Work |
| Weight | 1 Kg |
| Country of Origin | Made in India |
| Blouse | Banglori Silk |
| Wash | Dry Clean |
Minimum order quantity: 10 Piece
₹ 850 / Piece Get Latest Price
| Pattern | Printed |
| Saree Length | 5.5 m (separate blouse piece) |
| Blouse Fabric | Silk |
| Type | Semi-Stitched |
| Make | Machine Made |
| Wash Care | Dry clean |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 10 Piece
₹ 499 / Piece Get Latest Price
| Work | Position Print |
| Country of Origin | Made in India |
| Height | 15" |
| Fabric | Organza |
| Padded | Yes |
Minimum order quantity: 10 Piece
₹ 1399 / Piece Get Latest Price
| Fabric | Fendy Silk |
| Work | Embroidery Work |
| Occasion | Wedding Wear |
| Blouse | With Stitched Blouse |
| Saree Length | 5.5 m |
| Saree Type | Regular Saree |
| Blouse Fabric | Matching Saree Fabric |
| Country of Origin | India |
Minimum order quantity: 10 Piece
₹ 1350 / Piece Get Latest Price
| Work | Embroidered |
| Country of Origin | Made in India |
| Saree | Tebby Soft Organza |
| Blouse | Mono Banglori Silk |
| Blouse Type | Unstitch |
Minimum order quantity: 10 Piece
₹ 1150 / Piece Get Latest Price
| Fabric | Georgette |
| Embroidery Type | Sequins Work |
| Set Content | Saree, Blouse Piece |
| Occasion | Party Wear |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 10 Piece
₹ 699 / Piece Get Latest Price
| Fabric Type | Tussar Silk |
| Craft | Printed |
| Blouse Piece | With Blouse Piece |
| Occasion | Casual Wear, Festive Wear |
| Saree Length | 5.5 Meter |
| Blouse Piece Length | 0.8 Meter |
Minimum order quantity: 10 Piece
₹ 1050 / Piece Get Latest Price
| Pattern | Embroidered |
| Fabric | rayon |
| Occasion | Festive Wear |
| Add Ons | No Add Ons |
| Pack Of | Kurta and Pajama set |
| Sleeve Length | Long Sleeves |
| Sleeve Style | Regular Sleeves |
| Stitch Type | Stitched |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 10 Piece
₹ 1450 / Piece Get Latest Price
| Work | Sequence work |
| Country of Origin | Made in India |
| Blouse Fabric | Mono Banglori |
| Saree Fabric | Organza |
| Saree Lenght | 5.5 Mtr |
Minimum order quantity: 10 Piece
₹ 1150 / Piece Get Latest Price
| Fabric | Silk |
| Print Type | Floral Print |
| Country of Origin | Made in India |
| Work | Zari Weaving |
| Wash | Dry Clean |
Minimum order quantity: 10 Piece
₹ 750 / Piece Get Latest Price
| Fabric | Pure Silk |
| Bottom Type | Plain Pajamas |
| Pack Of | Kurta Pajama Set |
| Country of Origin | Made in India |
| Work | Intricate Work |
Minimum order quantity: 10 Piece
₹ 850 / Piece Get Latest Price
| Fabric Purity | Tussar Silk |
| Work Type | Madhubani Prints |
| Border Type | Printed |
| Occasion | Party Wear, Wedding Wear, Festive Wear |
| Blouse Piece | Contrast Blouse |
| Care Instructions | Dry Clean Only |
Minimum order quantity: 10 Piece
₹ 949 / Piece Get Latest Price
| Fabric | Fendy Silk |
| Bottom Type | Plain Pajamas |
| Pack Of | Kurta Pajama Set |
| Country of Origin | Made in India |
| Work | Embroidery |
Minimum order quantity: 10 Piece
₹ 820 / Piece Get Latest Price
| Fabric | Chiffon |
| Print or Pattern Type | Floral |
| Blouse Piece | With Blouse Piece |
| Border Type | Lace Border |
| Occasion | Festive Wear, Party Wear, Wedding, Office Wear, Casual Wear, Daily Wear |
| Saree Length | 5.5 m |
| Wash Care | Hand Wash |
| Print Technique | Digital Print |
Minimum order quantity: 10 Piece
₹ 799 / Piece Get Latest Price
| Fabric | Fendy Silk |
| Pajama Fabric | Cotton |
| Occasion | Haldi |
| Pattern | Embroidered |
| Work Type | Embroidery |
| Size | XXL, M, 3XL, XL, L |
| Neck Type | Mandarin Collar |
| Pajama Type | Straight Pajama |
| Length | Knee Length |
| Wash Care | Hand Wash |
Minimum order quantity: 10 Piece
₹ 949 / Piece Get Latest Price
| Work | Embroidery |
| Print or Pattern | Floral |
| Occasion | Casual |
| Fabric Type | Faux Georgette |
| Blouse | With Blouse Piece |
| Saree Length | 5.5 m |
| Wash Care | Hand Wash |
Minimum order quantity: 10 Piece
₹ 1599 / Piece Get Latest Price
| Fabric | Silk |
| Pajama Fabric | Silk |
| Occasion | Wedding |
| Pattern | Embroidered |
| Work Type | Embroidery, Sequin Work, Zari Work |
| Size | XXL, L, M, XL |
| Pajama Type | Straight Pajama |
| Length | Knee Length |
| Wash Care | Hand Wash |
Minimum order quantity: 10 Piece
₹ 1050 / Piece Get Latest Price
| Fabric | Roman Silk |
| Pajama Fabric | Cotton |
| Occasion | Engagement |
| Pattern | Embroidered |
| Work Type | Mirror Work, Embroidery |
| Size | XXL, M, XL, L |
| Pajama Type | Straight Pajama |
| Length | Knee Length |
| Wash Care | Dry Clean |
Minimum order quantity: 10 Piece
₹ 1049 / Piece Get Latest Price
| Fabric | Pure Silk |
| Work Type | Beads And Handwork |
| Size | 40 |
| Sleeve Length | Short Sleeves |
| Occasion | Wedding Wear, Bridal Wear |
| Closure Type | Back Hook |
Minimum order quantity: 10 Piece
₹ 1045 / Piece Get Latest Price
| Fabric Type | Linen Cotton |
| Fabric | Linen |
| Work | Zari Work, Printed, Mirror Work |
| Saree Style | Linen |
| Blouse | With Blouse Piece |
| Occasion | Festive Wear, Traditional Wear, Party Wear, Casual Wear |
| Saree Length | 5.5 m |
Minimum order quantity: 10 Piece
₹ 800 / Piece Get Latest Price
| Fabric | Banarasi Silk |
| Work | Weaving Design, Zari Work |
| Quality/Purity | Banarasi Silk |
| Occasion | Party Wear, Casual, Ocassional Wear, Wedding, Festive, Traditional Wear |
| Pattern | Butti |
| Blouse | With Blouse Piece |
| Color | Pink |
Minimum order quantity: 10 Piece
₹ 1150 / Piece Get Latest Price
| Work | Thread-Sequence |
| Fabric | Organza Silk |
| Color | Light Peach |
| Pattern | Butti |
| Occasion | Festive Wear, Party Wear |
| Blouse Inclusion | Unstitched Blouse |
| Blouse Fabric | Velvet |
| Border Type | Embroidered Border |
Minimum order quantity: 10 Piece
₹ 699 / Piece Get Latest Price
| Work | Embroidered |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 10 Piece
₹ 1299 / Piece Get Latest Price
| Fabric | Crush |
| Embroidery Type | Sequins Work |
| Occasion | Party Wear |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 10 Piece
₹ 1299 / Piece Get Latest Price
| Saree Fabric | Tebby Silk |
| Fabric | Tebby Silk |
| Pattern | Digital Print, Floral |
| Print or Pattern Type | Geometric |
| Blouse Piece | With Blouse Piece |
| Border Type | Hand Work |
| Occasion | Festive Wear, Party Wear |
Minimum order quantity: 10 Piece
₹ 1000 / Piece Get Latest Price
| Saree Fabric | Banarasi Silk |
| Fabric | banarasi silk |
| Work | Weaving |
| Occasion | Traditional Wear, Wedding, Party Wear, Festive |
| Pattern | Animal Motifs |
| Blouse | With Blouse Piece |
Minimum order quantity: 10 Piece
₹ 749 / Piece Get Latest Price
| Fabric | Cotton |
| Kalamkari Type | Digital Printed |
| Blouse | With Blouse Piece |
| Pattern | Floral |
| Occasion | Festive Wear, Casual Wear, Party Wear |
Minimum order quantity: 10 Piece
₹ 1299 / Piece Get Latest Price
| Saree Length | 5.5 m (separate blouse piece) |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 10 Piece
₹ 1350 / Piece Get Latest Price
| Fabric | Chanderi Silk |
| Occasion | Wedding Wear |
| Set Content | saree, Blouse Piece |
| Pattern | Zari Weaving |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 10 Piece
₹ 1450 / Piece Get Latest Price
| Cotton Type | Muga Cotton |
| Craft Type | Pichwai |
| Set Content | With Blouse |
| Saree Length | 6.3 m |
| Wash Care | Dry clean |
| Blouse Fabric | Cotton |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 10 Piece
Ronak Dabhi (CEO)
Blue Needle Exports
D-2424, New Bombay Market, Umarwada
Surat - 395010, Gujarat, India