Leading Manufacturer of mono net saree blouse with heavy 5mm multy & sequins embroidery work, beautiful gajji silk saree blouse with printed work, latest designer chinon saree with digital saree and embroidery work, latest moonga silk with sequins and thread embroidery work salwar suit, gorgeous looking dual shade crush space silk with jarkhan work sarees and occasional wear moonga silk with sequins and thread embroidery work salwar suit from Surat.
₹ 950 / Piece Get Latest Price
| Fabric | Net |
| Pattern | Embroidered |
| Set Content | With blouse piece |
| Saree Length | 5.5 m (separate blouse piece) |
| Occasion | Party Wear |
| Wash Care | Dry clean |
| Blouse Length | 80cm |
Minimum order quantity: 10 Piece
₹ 1850 / Piece Get Latest Price
| Fabric | Silk |
| Pattern | Printed |
| Set Content | With blouse piece |
| Saree Length | 5.5 m (separate blouse piece) |
| Wash Care | Dry clean |
| Blouse Length | 80cm |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 10 Piece
₹ 1350 / Piece Get Latest Price
| Fabric | Chinon |
| Occasion | Party Wear |
| Set Content | With Blouse Piece |
| Country of Origin | Made in India |
| Work | Digital Print with Embroidery |
Minimum order quantity: 10 Piece
₹ 1950 / Piece Get Latest Price
| Fabric | Silk |
| Salwar Type | Palazzo |
| Pattern | Embroidered |
| Occasion | Wedding Wear |
| Country of Origin | Made in India |
| Work | Sequins and Thread Embroidery Work |
Minimum order quantity: 10 Piece
₹ 2049 / Piece Get Latest Price
| Fabric | Silk |
| Occasion | Party wear |
| Pattern | Embroidered |
| Wash Care | Dry clean |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 10 Piece
₹ 1950 / Piece Get Latest Price
| Fabric | Silk |
| Salwar Type | Palazzo |
| Pattern | Embroidered |
| Work | Embroidered |
| Occasion | Wedding Wear |
| Stitch Type | Stitched |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 10 Piece
₹ 1350 / Piece Get Latest Price
| Fabric | Twilve |
| Embroidery Type | Sequins And Cording Embroidery |
| Set Content | Saree And Blouse Piece |
| Occasion | Wedding Wear |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 10 Piece
₹ 1499 / Piece Get Latest Price
| Fabric | Fendy Satin |
| Embroidery Type | Sequins Embroidery |
| Set Content | Saree, Blouse |
| Occasion | Wedding Wear |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 10 Piece
₹ 1325 / Piece Get Latest Price
| Fabric | Chinnon |
| Work | Ombre |
| Occasion | Wedding Wear, Reception, Festive Wear, Party Wear |
| Blouse | With Unstitched Blouse Piece |
| Saree Type | Ready to Wear Saree |
| Blouse Fabric | Matching Saree Fabric |
| Blouse Piece Length | 0.8 m |
| Wash Care | Dry Clean Only |
| Country of Origin | India |
Minimum order quantity: 10 Piece
₹ 1300 / Piece Get Latest Price
| Fabric Type | Tasar Silk |
| Fabric | Tussar Silk |
| Blouse Piece | With Blouse Piece |
| Occasion | Festive Wear, Wedding Wear, Party Wear |
| Pattern | Floral |
| Blouse Piece Length | 1.0 Meter |
| Craft | Digital Printed |
Minimum order quantity: 10 Piece
₹ 1150 / Piece Get Latest Price
| Fabric | Vari Chiffon |
| Occasion | Party Wear |
| Set Content | With Blouse Piece |
| Work | Embroidered |
| Wash Care | Machine wash |
| Blouse Stitch Type | Unstitched |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 10 Piece
₹ 899 / Piece Get Latest Price
| Work | Thread work |
| Country of Origin | Made in India |
| Saree | Organza Silk |
| Blouse | Raw Silk |
| Blouse Type | Unstitched |
Minimum order quantity: 10 Piece
₹ 920 / Piece Get Latest Price
| Saree Length | 6.3 m (with blouse piece) |
| Set Content | With Blouse Piece |
| Occasion | Wedding Wear |
| Pattern | Printed |
| Work | Weaving |
| Wash Care | Dry clean |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 10 Piece
₹ 1400 / Piece Get Latest Price
| Fabric | Tussar Silk |
| Occasion | Wedding Wear |
| Pattern | Printed |
| Print Type | Floral Print |
| Stitch Type | Unstitched |
| Dupatta Length | 2.5m |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 10 Piece
₹ 1399 / Piece Get Latest Price
| Fabric Type | Sattin Chiffon |
| Work | Sequence And Codding |
| Occasion | Party Wear |
| Border Type | Embroidered Border |
| Saree Length | 5.5 m |
| Blouse | With Blouse Piece |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 10 Piece
₹ 1249 / Piece Get Latest Price
| Fabric Purity | Chocolate Tussar |
| Work Type | Embroidery |
| Occasion | Wedding Wear, Festive Wear, Casual Wear, Party Wear |
| Blouse Piece | Running Blouse |
| Pattern | Floral |
| Saree Length | 5.5 mtr |
| Care Instructions | Dry Clean Only |
Minimum order quantity: 10 Piece
₹ 1349 / Piece Get Latest Price
| Saree Fabric | Alexa Crush |
| Work | Embroidered |
| Occasion | Festive Wear, Ethnic Wear, Engagement, Party Wear, Kitty Party |
| Saree Style | Designer |
| Saree Pattern | Floral |
| Blouse Fabric | Alexa Crush |
| Blouse Type | Unstitched |
| Saree Border | Embroidered Border |
Minimum order quantity: 10 Piece
₹ 649 / Piece Get Latest Price
| Work | Embroidery work |
| Saree Length | 5.5 m |
| Occasion | Engagement Wear, Casual, Ocassional, Functional, Party Wear, Festive Wear |
| Blouse Type | With Blouse Piece |
| Pattern | All Over Embroidery |
| Border Type | Embroidered Border |
| Set Content | Saree With Blouse |
| Fabric | Net |
Minimum order quantity: 10 Piece
₹ 949 / Piece Get Latest Price
| Fabric | Butterfly Net |
| Work | Sequins Work |
| Occasion | Designer Wear, Festive Wear, Evening Wear, Party Wear |
| Blouse | With Blouse Piece |
| Border | Embroidered Border |
Minimum order quantity: 10 Piece
₹ 1449 / Piece Get Latest Price
| Fabric | Shiny Gold Crush |
| Work | Embroidery with Cording & Sequins work |
| Occasion | Evening Wear, Party Wear, Reception Wear, Traditional Wear, Festive Wear |
| Border | Embroidered Border |
| Blouse | Stitched, Unstitched Blouse |
Minimum order quantity: 10 Piece
₹ 950 / Piece Get Latest Price
| Set Content | With blouse piece |
| Occasion | Party Wear |
| Pattern | Embroidered |
| Saree Length | 5.2 m |
| Blouse Stitch Type | Unstitched |
| Wash Care | Dry clean |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 10 Piece
₹ 1205 / Piece Get Latest Price
| Pattern | Plain |
| Saree Length | 5.5 m (separate blouse piece) |
| Design | Plain |
| Occasion | Party wear |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 10 Piece
₹ 2250 / Piece Get Latest Price
Minimum order quantity: 10 Piece
₹ 750 / Piece Get Latest Price
| Pattern | Embroidered |
| Occasion | Party wear |
| Country of Origin | Made in India |
| Work | Hand Work |
| Fabric | Net |
Minimum order quantity: 10 Piece
₹ 2195 / Piece Get Latest Price
| Fabric | Tissue |
| Design | Zari Border Saree |
| Occasion | Festive Wear |
| Wash Care | Dry clean |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 10 Piece
₹ 1299 / Piece Get Latest Price
| Fabric | Chiffon |
| Occasion | Party wear |
| Pattern | Embroidered |
| Wash Care | Dry clean |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 10 Piece
₹ 1050 / Piece Get Latest Price
| Fabric | Jimichu Burburry |
| Embroidery Type | Gota Patti Ribbon Work |
| Set Content | Saree, Blouse Piece |
| Occasion | Party Wear |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 10 Piece
₹ 799 / Piece Get Latest Price
| Pattern | Embroidered |
| Saree Length | 5.5 m (separate blouse piece) |
| Occasion | Party wear |
| Country of Origin | Made in India |
| Blouse Fabric | Velvet |
Minimum order quantity: 10 Piece
₹ 1250 / Piece Get Latest Price
| Lehenga Fabric | Honey Silk |
| Occasion | Wedding Wear, Festive Wear |
| Stitch Type | Stitched |
| Work | Sequins Work, Thread Work |
| Sleeve | 3/4 sleeve |
| Hight | 15" |
Minimum order quantity: 10 Piece
₹ 949 / Piece Get Latest Price
| Fabric | Butterfly Net |
| Work | 5mm Sequins-cpallu Embroidery thread work- Zhalar work |
| Occasion | Engagement Wear, Evening Wear, Designer Wear, Festive Wear, Sangeet Wear, Party Wear |
| Saree Length | 5.5 m |
| Blouse | Net Blouse |
| Border | Embroidered Border |
Minimum order quantity: 10 Piece
₹ 899 / Piece Get Latest Price
| Pattern | Embroidered |
| Occasion | Party wear |
| Fabric | Chiffon |
| Wash Care | Dry clean |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 10 Piece
Ronak Dabhi (CEO)
Blue Needle Exports
D-2424, New Bombay Market, Umarwada
Surat - 395010, Gujarat, India