Prominent & Leading Manufacturer from Surat, we offer high quality tasar silk with print and foil work lehenga choli, modern design net with motif thread and sequins embroidery lehenga choli, beautiful georgette with embroidery and sequins lehenga choli, fashionable dola silk jacquard with sequins and zari embroidery lehenga choli, heavy silver glosy sequins and embroidery with foil work lehenga choli and wedding wear georgette with sequins and resham work lehenga choli.
₹ 1400 / Piece Get Latest Price
| Fabric Type | Tasar Silk |
| Craft | Digital Printed |
| Blouse Piece | With Blouse Piece |
| Occasion | Wedding Wear, Festive Wear |
| Blouse Piece Length | 0.8 Meter |
| Wash Care | Dry Clean Only |
Minimum order quantity: 10 Piece
₹ 9899 / Piece Get Latest Price
| Work | Embroidered |
| Occasion | Wedding Wear |
| Stitch Type | Unstitched |
| Wash Care | Dry Clean |
| Fabric | Net |
| Set Contains | Lehenga , Dupatta, Blouse Piece |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 10 Piece
₹ 1450 / Piece Get Latest Price
| Fabric Type | Pure Georgette |
| Set Content | With blouse piece |
| Occasion | Party Wear |
| Pattern | Embroidered |
| Blouse Stitch Type | Semi-stitched |
| Wash Care | Dry clean |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 10 Piece
₹ 2250 / Piece Get Latest Price
| Fabric | Dola Silk |
| Occasion | Wedding Wear |
| Embroidery Type | Machine |
| Stitch Type | Semi Stitched |
| Blouse Fabric | Dola Silk Jacquard |
| Bust Size | up to 44" |
| Wash Care | Dry Clean |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 10 Piece
₹ 2000 / Piece Get Latest Price
| Fabric | Silver Gosy |
| Occasion | Wedding Wear |
| Embroidery Type | Machine |
| Stitch Type | Unstitched |
| Blouse Fabric | Silver Glosy |
| Blouse Length | 1 Meter |
| Wash Care | Dry Clean |
| Country of Origin | Made in India |
| Flair | 3.50 Meter |
| Work | Sequins and Embroidery with Foil Work |
| Dupatta Fabric | Silver Glosy |
| Dupatta Length | 2.40 Meter |
Minimum order quantity: 10 Piece
₹ 3300 / Piece Get Latest Price
| Fabric | Georgette |
| Occasion | Wedding Wear |
| Gender | Female |
| Wash Care | Dry Clean |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 10 Piece
₹ 1450 / Piece Get Latest Price
| Work | Printed |
| Lehenga Fabric | tebby silk |
| Occasion | Engagement, Sangeet, Festive Wear, Wedding Wear, Party Wear |
| Stitch Type | Stitched |
| Components | Lehenga with Choli & Dupatta |
| Choli Fabric | Silk |
| Dupatta Fabric | Silk |
| Lehenga Style | Flared |
| Lehenga Flair | 4 m |
| Print or Pattern | Floral Print |
Minimum order quantity: 10 Piece
₹ 1100 / Piece Get Latest Price
| Lehenga Fabric | Soft Net |
| Work | Embroidery |
| Stitch Type | Unstitched |
| Blouse Fabric | Soft Net |
| Dupatta Fabric | Soft Net |
| Lehenga Style | Flared |
| Occasion | Party Wear, Engagement, Sangeet, Reception, Haldi, Wedding, Festive, Mehendi |
Minimum order quantity: 10 Piece
₹ 1330 / Piece Get Latest Price
| Type | Party Wear |
| Work | Printed, Kalamkari Print Work |
| Age Group | Adults |
| Lehenga Flair | 3.50 Meter |
| Stitching Type | Fully Stitched |
| Color | Multi-Color |
| Sleeve Length | Full Sleeves |
| Lehenga Fabric | Cotton |
| Dupatta Fabric | Georgette |
Minimum order quantity: 10 Piece
₹ 9898 / Piece Get Latest Price
| Lehenga Fabric | Net |
| Work | Embroidery |
| Stitch Type | Unstitched |
| Blouse Fabric | Net |
| Dupatta Fabric | Net |
| Lehenga Style | Flared |
| Occasion | Engagement, Reception, Wedding, Party Wear |
Minimum order quantity: 10 Piece
₹ 3100 / Piece Get Latest Price
| Type | Party Wear |
| Work | Zari, Foil Work, Embroidery |
| Lehenga Fabric | Art Silk |
| Age Group | Adults |
| Lehenga Flair | 3.50 mtr |
| Stitching Type | Unstitched |
| Color | Multi-Color |
| Dupatta Fabric | Net |
Minimum order quantity: 10 Piece
₹ 3350 / Piece Get Latest Price
| Lehenga Fabric | Soft Net |
| Work | Embroidery |
| Stitch Type | Semi Stitched |
| Blouse Fabric | Silk Blend |
| Dupatta Fabric | Soft Net |
| Lehenga Style | Flared |
| Occasion | Wedding, Reception, Bridal, Festive, Engagement, Party Wear |
| Lehenga Length | 43 inch |
Minimum order quantity: 10 Piece
₹ 14298 / Piece Get Latest Price
| Fabric | Gadhwal Silk |
| Lehenga Fabric | Gadhwal Silk |
| Work | Sequins |
| Stitch Type | Semi Stitched |
| Lehenga Style | Flared |
| Lehenga Size | Free Size up to 42 |
| Occasion | Wedding |
| Print Pattern | Self Design |
| With Blouse | With Blouse |
Minimum order quantity: 10 Piece
₹ 14298 / Piece Get Latest Price
| Fabric | Gadhwal Silk |
| Work | Zari, Thread Work, Heavy Embroidered, Sequins |
| Lehenga Style | Flared |
| Blouse Fabric | Gadhwal Silk |
| Lehenga Waist Size | Up to 42 in |
| Occasion | Wedding |
| Dupatta Fabric | Net |
Minimum order quantity: 10 Piece
₹ 2748 / Piece Get Latest Price
| Lehenga Fabric | Net |
| Work | Embroidery |
| Stitch Type | Lehenga: free size up to 42, Blouse-1 mtr unstitch |
| Lehenga Style | Flared |
| Occasion | Party Wear, Haldi, Wedding, Bridal, Reception, Sangeet, Mehendi, Engagement, Festive |
| Blouse Fabric | Net |
| Dupatta Fabric | Net |
| Blouse Sleeve | Sleeveless |
| Neck Style | V Neck |
Minimum order quantity: 10 Piece
₹ 1500 / Piece Get Latest Price
| Age Group | 1 - 15 Years |
| Fabric | Banarasi Silk |
| Work | Lace Work, Zari Work |
| Occasion | Festive Wear, Wedding, Traditional Wear, Party Wear |
| Type | Lehenga Choli |
| Color | Pink |
| Set Contains | Lehenga, Choli, Dupatta |
| Choli Sleeve Type | Half Sleeves |
Minimum order quantity: 10 Piece
₹ 3000 / Piece Get Latest Price
| Fabric | Art Silk |
| Work | Digital Print, Embroidery |
| Occasion | Festive, Wedding Functional Wear |
| Type | Semi-Stitched |
| Lehenga Flair | 3.5 Meter |
| Size | Free Size(Up To 43) |
| Components | Lehenga;Choli;Dupatta |
| Dupatta Fabric | Net |
Minimum order quantity: 10 Piece
₹ 999 / Piece Get Latest Price
| Age Group | 1 - 15 Years |
| Fabric | Silk Blend |
| Work | Weaving |
| Occasion | Party Wear, Wedding, Festive Wear, Traditional Wear |
| Type | Pattu Pavadai |
| Set Contains | Choli, Lehenga |
| Choli Sleeve Type | Puff Sleeves |
Minimum order quantity: 10 Piece
₹ 2799 / Piece Get Latest Price
| Work | Dori, Pearl work, Sequins, Embroidery, Zari, Printed |
| Type | Festive, Ocassional, Sangeet, Mahendi, Engagement, wedding functional wear |
| Lehenga Fabric | Art Silk |
| Lehenga Flair | 3.5 mtr |
| Age Group | Adults |
| Style | Circular |
| Color | Green |
| Dupatta Fabric | Net |
Minimum order quantity: 10 Piece
₹ 2249 / Piece Get Latest Price
| Fabric | Paithani Silk |
| Work | Zari Work, Colorful Motifs-Colored Border-Butti Work |
| Occasion | Festive, Ocassional, Mehendi, Sangeet, Haldi, Engagement, Functional Wear |
| Type | Lehenga(Stitched), Blouse (Un-stitched) |
| Lehenga Flair | 3.5 Meter |
| Size | Free Size (Up to 42) |
| Components | Lehenga;Choli;Dupatta |
| Dupatta Fabric | Silk |
Minimum order quantity: 10 Piece
₹ 2249 / Piece Get Latest Price
| Fabric | Paithani Silk |
| Work | Flower Design, Zari Work |
| Occasion | Festive,Ocassional, Engagement, Wedding Functional wear |
| Lehenga Flair | 3.5 Meter |
| Size | Free Size (Up to 42) |
| Components | Lehenga;Choli;Dupatta |
| Dupatta Fabric | Silk |
| Type | Lehenga (Stitched), Blouse: (Unstitched) |
Minimum order quantity: 10 Piece
₹ 2800 / Piece Get Latest Price
| Occasion | Engagement, Festive, Ocassional, Haldi, Mahendi, Wedding Functional wear |
| Lehenga Flair | 4 MTR |
| Fabric | NC Moss Silk |
| Embroidery Type | Sequin-Thread Embroidered |
| Stitch Type | Lehenga(Stitched), Blouse: Unstitched |
| Color | Yellow |
| Style | Flared |
| Embellishments | Sequins |
| Size | Free Size |
Minimum order quantity: 10 Piece
₹ 5100 / Piece Get Latest Price
| Stitching | Semi-Stitched |
| Fabric | Slub Silk |
| Work | Embroidery, Sequin, Dori work, Zari, Thread Work |
| Occasion | Bridal, Wedding, Reception wear |
| Color | Brown-Golden |
| Lehenga Flair | 3.5 Mtr |
| Cancan | Yes |
| Dupatta Fabric | Net |
| Blouse Fabric | Silk |
Minimum order quantity: 10 Piece
₹ 4600 / Piece Get Latest Price
| Stitching | Semi-Stitched |
| Fabric | Slub Silk |
| Work | Embroidery, Thread Work, Dori, Sequin, Zari |
| Occasion | Engagement, Sangeet, Wedding wear |
| Color | Teal-Blue |
| Lehenga Flair | 3.50 mtr approx |
| Cancan | Yes |
| Dupatta Fabric | Net |
| Blouse Fabric | Silk |
Minimum order quantity: 10 Piece
₹ 1150 / Piece Get Latest Price
| Fabric | Rayon |
| Embroidery Type | Machine |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 10 Piece
₹ 1399 / Piece Get Latest Price
| Fabric | Roman |
| Embroidery Type | Machine |
| Country of Origin | Made in India |
| Flair | 8 Mtr |
| Work | Gotta Patti And Gamthi Work |
Minimum order quantity: 10 Piece
₹ 1900 / Piece Get Latest Price
| Fabric | Rayon |
| Embroidery Type | Machine |
| Country of Origin | Made in India |
| Dupatta Fabric | Georgette |
| Flair | 8 Meter |
Minimum order quantity: 10 Piece
₹ 2499 / Piece Get Latest Price
| Occasion | Wedding Wear |
| Embroidery Type | Machine |
| Country of Origin | Made in India |
| Flair | 3.50 mtr |
| Fabric | Jacquard |
Minimum order quantity: 10 Piece
₹ 3125 / Piece Get Latest Price
| Occasion | Wedding Wear |
| Fabric | Silk |
| Embroidery Type | Machine |
| Country of Origin | Made in India |
| Size | XL |
Minimum order quantity: 10 Piece
₹ 2000 / Piece Get Latest Price
| Fabric | Rayon |
| Embroidery Type | Machine |
| Country of Origin | Made in India |
| Flair | 8 Meter |
| Dupatta Fabric | Georgette |
Minimum order quantity: 10 Piece
₹ 2350 / Piece Get Latest Price
| Fabric | Rayon |
| Embroidery Type | Hand Work |
| Country of Origin | Made in India |
| Flair | 6 Meter |
| Length | 41 |
Minimum order quantity: 10 Piece
₹ 2799 / Piece Get Latest Price
| Fabric | Cotton |
| Embroidery Type | Machine |
| Country of Origin | Made in India |
| Flair | 6 Meter |
| Lehenga Length | 41 |
Minimum order quantity: 10 Piece
₹ 1700 / Piece Get Latest Price
| Lehenga Fabric | Cotton |
| Work Type | Gamthi Work, Embroidery Work, Patchwork |
| Stitch Type | Full Stitched / Ready to Wear |
| Department | Women |
| Lehenga Flair | 8 m |
| Color | White |
| Components | Lehenga, Choli / Blouse |
| Sleeve Length | Full Sleeves |
| Occasion | Navratri / Garba |
Minimum order quantity: 10 Piece
Ronak Dabhi (CEO)
Blue Needle Exports
D-2424, New Bombay Market, Umarwada
Surat - 395010, Gujarat, India