Our range of products include bridal wear heavy silk with multi embroidery lehenga choli, exclusive georgette with floral print and embroidery lehenga choli, elegant looking rayon with mirror gamthi work lehenga choli, occasional wear kanchipuram with zari weaving work lehenga choli, premium collection georgette with sequins embroidery lehenga choli and festival wear cotton with bandhej print lehenga choli.
₹ 18699 / Piece Get Latest Price
| Fabric | Silk |
| Stitch Type | Unstitched |
| Country of Origin | Made in India |
| Work | Multi Embroidery |
| Wash | Dry Clean |
Minimum order quantity: 10 Piece
₹ 1799 / Piece Get Latest Price
| Fabric | Georgette |
| Embroidery Type | Machine |
| Occasion | Wedding Wear |
| Country of Origin | Made in India |
| Flair | 3.5 Meter |
Minimum order quantity: 10 Piece
₹ 1900 / Piece Get Latest Price
| Fabric | Rayon |
| Pattern | Embroidered |
| Occasion | Party Wear |
| Sleeve Type | Half Sleeve |
| Wash Care | Dry Clean |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 10 Piece
₹ 1050 / Piece Get Latest Price
| Product Type | Lehenga Choli |
| Work | Zari Work |
| Fabric | Kanchipuram |
| Lehenga Fabric | Kanchipuram |
| Components | Lehenga with Choli & Dupatta |
| Occasion | Festive Wear |
| Stitch Type | Unstitched |
| Dupatta Fabric | Georgette |
| Lehenga Flair | 3.5 m |
Minimum order quantity: 10 Piece
₹ 1599 / Piece Get Latest Price
| Work | Sequins Work, Embroidery |
| Lehenga Fabric | Georgette |
| Occasion | Engagement, Wedding Wear, Festive Wear, Sangeet, Party Wear |
| Stitch Type | Unstitched |
| Components | Lehenga with Choli & Dupatta |
| Choli Fabric | Georgette |
| Dupatta Fabric | Georgette |
| Lehenga Style | Flared |
| Lehenga Flair | 3.5 m |
Minimum order quantity: 10 Piece
₹ 1800 / Piece Get Latest Price
| Fabric | Cotton |
| Color | OffWhite |
| Occasion | Festival Wear |
| Embroidery Type | Machine |
| Stitch Type | Stitched |
| Blouse Fabric | Cotton |
| Blouse Length | 15" |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 10 Piece
₹ 1150 / Piece Get Latest Price
| Fabric | Georgette |
| Occasion | Party Wear |
| Embroidery Type | Machine |
| Stitch Type | Stitched |
| Blouse Fabric | Georgette |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 10 Piece
₹ 2250 / Piece Get Latest Price
| Work | Zari Work |
| Lehenga Fabric | Jacquard Silk |
| Occasion | Festive Wear, Wedding Wear |
| Stitch Type | Unstitched |
| Components | Lehenga with Choli & Dupatta |
| Lehenga Style | Flared |
| Lehenga Flair | 4 m |
Minimum order quantity: 10 Piece
₹ 8799 / Piece Get Latest Price
| Work | Embroidered |
| Stitch Type | Unstitched |
| Occasion | Wedding Wear |
| Wash Care | Dry Clean |
| Fabric | Net |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 10 Piece
₹ 3325 / Piece Get Latest Price
| Type | Sangeet |
| Work | Embroidery |
| Lehenga Fabric | Chinon |
| Age Group | Adults |
| Stitching Type | Fully Stitched |
| Color | Blue, Yellow, Pink |
Minimum order quantity: 10 Piece
₹ 1049 / Piece Get Latest Price
| Wash Care | Dry Clean |
| Fabric | Cotton |
| Occasion | Wedding Wear |
| Country of Origin | Made in India |
| Work | Zari Work |
Minimum order quantity: 10 Piece
₹ 14298 / Piece Get Latest Price
| Fabric | Silk |
| Work | Heavy Embroidered, Sequins, Stone Work, Zari, Thread Work |
| Lehenga Style | Flared |
| Blouse Fabric | Silk |
| Dupatta Fabric | Soft Net |
| Lehenga Waist Size | Up to 42 in |
| Color | Multi Color |
₹ 1450 / Piece Get Latest Price
| Type | Sangeet, Engagement, Wedding Functional wear |
| Work | Sequins, Zari, Embroidery |
| Lehenga Fabric | Fox Blooming |
| Lehenga Size | Supported upto XL |
| Lehenga Style | Circular, Flared |
| Color | Pink, Purple |
| Occasion | Party Wear, Sangeet, Wedding, Mehendi, Bridal, Engagement |
| Apparel Style | Designer, Bridal, Traditional, Ethnic |
| Closure Type | Side Zip, Drawstring |
| Target Demographics | Women |
Minimum order quantity: 10 Piece
₹ 2249 / Piece Get Latest Price
| Lehenga Fabric | Rayon Cotton |
| Work | Silk Butti Daaman Work |
| Stitch Type | Stitched |
| Lehenga Style | Flared |
| Lehenga Size | Lehenga:SUPPORTED UP TO 44 |
| Dupatta Fabric | No Dupatta |
| Occasion | Festive, Navratri, Mehendi |
| Lehenga Length | 41 inch |
| With Blouse | With Blouse |
Minimum order quantity: 10 Piece
₹ 1850 / Piece Get Latest Price
| Fabric | Chinon |
| Product Type | Salwar Suit |
| Work | Embroidered |
| Country of Origin | Made in India |
| Type | Free Size Stich |
Minimum order quantity: 10 Piece
₹ 1049 / Piece Get Latest Price
| Embroidery Type | Thread Work |
| Blouse Material | Chinon Silk |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 10 Piece
Ronak Dabhi (CEO)
Blue Needle Exports
D-2424, New Bombay Market, Umarwada
Surat - 395010, Gujarat, India