Manufacturer of a wide range of products which include russian dola silk lehenga choli with weaving work, designer faux gorgette leheriya printed with gamthi work lehenga and top, attractive heavy net with sequins embroidery lehenga choli, wedding wear slab silk with sequins and thread embroidery work lehenga choli, gorgeous looking faux blooming with rich-sequins embroidered work gown and hot selling kanchipuram with zari weaving work lehenga choli.
₹ 1350 / Piece Get Latest Price
| Fabric | Jacquard Silk |
| Occasion | Wedding Wear |
| Embroidery Type | Cut Work |
| Pattern | Embroidered |
| Color | Multicolor |
| Border Works | Cut Work |
| Wash Care | Dry Clean |
| Country of Origin | Made in India |
| Inner | Cotton Material |
| Blouse | Stylish Design With Soft Nylon Dola Silk Blouse |
Minimum order quantity: 10 Piece
₹ 1399 / Piece Get Latest Price
| Fabric | Georgette |
| Occasion | Occasional Wear |
| Stitch Type | Stitched |
| Country of Origin | Made in India |
| Lehenga Length | 41 |
Minimum order quantity: 10 Piece
₹ 9899 / Piece Get Latest Price
| Work | Sequence work |
| Occasion | Wedding Wear |
| Stitch Type | Semi Stitched |
| Wash Care | Dry Clean |
| Fabric | Net |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 10 Piece
₹ 2250 / Piece Get Latest Price
| Fabric | Slab Silk |
| Embroidery Type | Machine |
| Occasion | Wedding Wear |
| Country of Origin | Made in India |
| Flair | 3.50 Meter |
Minimum order quantity: 10 Piece
₹ 1400 / Piece Get Latest Price
| Fabric | Faux Blooming |
| Country of Origin | Made in India |
| Work | Sequins Embroidered |
| Neck | Round Neck |
| Sleeve | Elbow Sleeves |
Minimum order quantity: 10 Piece
₹ 1050 / Piece Get Latest Price
| Fabric | Kanchipuram |
| Occasion | Wedding Wear |
| Embroidery Type | Machine |
| Country of Origin | Made in India |
| Dupatta Fabric | Georgette |
Minimum order quantity: 10 Piece
₹ 1700 / Piece Get Latest Price
| Fabric | Georgette |
| Stitch Type | Stitched |
| Blouse Fabric | Faux Georgette |
| Bust Size | L |
| Blouse Length | 52 Inch |
| Wash Care | Dry Clean |
Minimum order quantity: 10 Piece
₹ 1300 / Piece Get Latest Price
| Fabric | Tussar Silk |
| Embroidery Type | Machine |
| Occasion | Wedding Wear |
| Country of Origin | Made in India |
| Flair | 3.50 Meter |
Minimum order quantity: 10 Piece
₹ 1299 / Piece Get Latest Price
| Fabric | Tussar Silk |
| Embroidery Type | Machine |
| Occasion | Wedding Wear |
| Country of Origin | Made in India |
| Work | Kantha Embroidery |
Minimum order quantity: 10 Piece
₹ 2695 / Piece Get Latest Price
| Fabric | Chinon |
| Occasion | Wedding Wear |
| Gender | Female |
| Wash Care | Dry Clean |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 10 Piece
₹ 1300 / Piece Get Latest Price
| Fabric | Fendy |
| Occasion | Wedding Wear |
| Embroidery Type | Machine |
| Stitch Type | Stitched |
| Blouse Length | 42'' |
| Wash Care | Dry Clean |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 10 Piece
₹ 2499 / Piece Get Latest Price
| Work | Embroidery |
| Lehenga Fabric | Georgette |
| Occasion | Wedding Wear |
| Components | Lehenga with Choli & Dupatta |
| Dupatta Fabric | Georgette |
| Lehenga Flair | 3.5 m |
Minimum order quantity: 10 Piece
₹ 2000 / Piece Get Latest Price
| Work | Embroidery |
| Lehenga Fabric | Rayon |
| Occasion | Festive Wear |
| Stitch Type | Stitched |
| Components | Lehenga with Choli & Dupatta |
| Lehenga Style | Flared |
Minimum order quantity: 10 Piece
₹ 2100 / Piece Get Latest Price
| Work | Embroidery, Zari Work |
| Lehenga Fabric | Rayon |
| Occasion | Festive Wear |
| Stitch Type | Stitched |
| Components | Lehenga with Choli & Dupatta |
| Dupatta Fabric | Georgette |
| Lehenga Style | Flared |
Minimum order quantity: 10 Piece
₹ 869 / Piece Get Latest Price
| Age Group | 3-5 Yrs |
| Product Type | Lehenga Choli |
| Design | Printed |
| Work | Embroidery |
| Occasion | Festive Wear |
| Color | Pink |
| Lehenga Type | Stitched |
| Fabric | Muslin Silk |
| Sleeves Type | Sleveeless |
Minimum order quantity: 10 Piece
₹ 1599 / Piece Get Latest Price
| Age Group | 1-3 Yrs |
| Product Type | Lehenga Choli |
| Work | Embroidery |
| Occasion | Festive Wear |
| Color | Pink |
| Lehenga Type | Stitched |
| Fabric | Cosmos Silk |
| Sleeves Type | Half Sleeve |
Minimum order quantity: 10 Piece
₹ 3750 / Piece Get Latest Price
| Work | Thread Work, Zari Work, Sequins Work |
| Lehenga Fabric | Star Faux Georgette |
| Occasion | Festive Wear, Party Wear, Wedding Wear, Sangeet, Engagement |
| Stitch Type | Unstitched |
| Components | Lehenga with Choli & Dupatta |
| Lehenga Flair | 3.5 m |
| Dupatta Fabric | Net |
Minimum order quantity: 10 Piece
₹ 2049 / Piece Get Latest Price
| Lehenga Fabric | Rayon |
| Work Type | Gamthi Work, Mirror Work |
| Stitch Type | Full Stitched / Ready to Wear |
| Department | Women |
| Lehenga Flair | 6 m |
| Components | Choli / Blouse, Dupatta, Lehenga |
| Sleeve Length | Sleeveless |
| Occasion | Navratri / Garba |
| Dupatta Fabric | Georgette |
Minimum order quantity: 10 Piece
₹ 2350 / Piece Get Latest Price
| Fabric | Zari Shimmer |
| Occasion | Wedding |
| Gender | Female |
| Wash Care | Dry Clean |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 10 Piece
₹ 849 / Piece Get Latest Price
| Work | Printed, Foil Work |
| Lehenga Fabric | Dola Silk |
| Occasion | Wedding Wear, Festive Wear |
| Stitch Type | Unstitched |
| Components | Lehenga with Choli & Dupatta |
| Lehenga Style | Flared |
| Lehenga Flair | 4 m |
Minimum order quantity: 10 Piece
₹ 1250 / Piece Get Latest Price
| Age Group | 1-15 Yrs |
| Product Type | Lehenga Choli |
| Work | Zari Work |
| Occasion | Wedding Wear, Festive Wear |
| Stitching Type | Readymade |
| Set Contains | 2 Piece Set |
| Sleeve Type | Sleeveless |
| Neck Type | V-Neck |
Minimum order quantity: 10 Piece
₹ 1150 / Piece Get Latest Price
| Work | Zari Work |
| Lehenga Fabric | Dola Silk |
| Occasion | Festive Wear, Sangeet, Party Wear, Engagement, Wedding Wear |
| Stitch Type | Stitched |
| Components | Lehenga with Choli |
| Choli Fabric | Silk |
| Lehenga Style | Flared |
Minimum order quantity: 10 Piece
₹ 1500 / Piece Get Latest Price
| Work | Zari Work |
| Lehenga Fabric | Aastha Silk |
| Occasion | Sangeet, Festive Wear, Wedding Wear |
| Stitch Type | Stitched |
| Components | Lehenga with Choli & Dupatta |
| Lehenga Style | Flared |
| Lehenga Flair | 3.5 m |
| Dupatta Fabric | Georgette |
Minimum order quantity: 10 Piece
₹ 1700 / Piece Get Latest Price
| Work | Zari Work |
| Lehenga Fabric | Vichitra Silk |
| Occasion | Wedding Wear, Festive Wear |
| Stitch Type | Unstitched |
| Components | Lehenga with Choli & Dupatta |
| Lehenga Style | Flared |
| Lehenga Flair | 4 m |
Minimum order quantity: 10 Piece
₹ 2300 / Piece Get Latest Price
| Occasion | Wedding Wear |
| Embroidery Type | Sequins |
| Pattern | Embroidered |
| Stitch Type | Unstitched |
| Dupatta Length | 2.5m |
| Wash Care | Dry Clean |
| Country of Origin | Made in India |
| Fabric | Silk And Georgette |
Minimum order quantity: 10 Piece
₹ 1700 / Piece Get Latest Price
| Fabric | Vichitra Silk |
| Occasion | Wedding |
| Gender | Female |
| Wash Care | Dry Clean |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 10 Piece
₹ 1049 / Piece Get Latest Price
| Age Group | 1-15 Years |
| Fabric | Narayanpet Cotton |
| Work | Zari Work |
| Occasion | Traditional Wear, Party Wear, Wedding, School Function, Festive Wear |
| Type | Lehenga Choli |
| Set Contains | Dupatta, Choli, Lehenga |
Minimum order quantity: 10 Piece
₹ 1199 / Piece Get Latest Price
| Type | Sangeet |
| Work | Embroidery, Mirror Work |
| Lehenga Fabric | Chinon |
| Age Group | Adults |
| Stitching Type | Fully Stitched |
| Color | Orange |
| Sleeve Length | Full Sleeves |
Minimum order quantity: 10 Piece
₹ 1150 / Piece Get Latest Price
| Stitching Type | Unstitched |
| Fabric | Handloom |
| Work | Zari |
| Occasion | Sangeet |
| Color | Multicolor |
| Lehenga Flair | 4 Mtr |
| Cancan | Yes |
Minimum order quantity: 10 Piece
₹ 1649 / Piece Get Latest Price
| Type | Sangeet |
| Work | Embroidery, Zari |
| Lehenga Fabric | Chinon |
| Age Group | Adults |
| Lehenga Flair | 3.5 Meter |
| Stitching Type | Unstitched |
| Sleeve Length | 3/4 Sleeves |
Minimum order quantity: 10 Piece
₹ 2399 / Piece Get Latest Price
| Type | Bridal |
| Work | Embroidery, Thread, Sequins |
| Lehenga Fabric | Foux Gorgette |
| Age Group | Adults |
| Lehenga Flair | 4.8 mtr |
| Stitching Type | Unstitched |
Minimum order quantity: 10 Piece
₹ 1700 / Piece Get Latest Price
| Type | Functional |
| Work | Embroidery, Sequins |
| Lehenga Fabric | YSL Silk |
| Age Group | Adults |
| Lehenga Flair | 3 mtr |
| Color | Multi-Color |
Minimum order quantity: 10 Piece
₹ 1199 / Piece Get Latest Price
| Lehenga Fabric | Chinon |
| Fabric | Chinon |
| Choli Fabric | Chinon |
| Age Group | 5-16 Years |
| Occasion | Traditional |
| Lehenga Style | Circular |
| Pattern | Embroidered |
| Work | Thread Work |
| Stitch Type | Stitched |
Minimum order quantity: 10 Piece
₹ 1499 / Piece Get Latest Price
| Occasion | Haldi & Wedding Functional Wear |
| Type | Functional |
| Work | Embroidery |
| Lehenga Flair | 3.5 MTR |
| Lehenga Fabric | Chinon |
| Fabric | Chinon |
| Age Group | Adults |
| Embroidery Type | Thread Work |
| Stitch Type | Full Stitched |
| Color | Yellow, White |
| Style | Flared |
Minimum order quantity: 10 Piece
₹ 1200 / Piece Get Latest Price
| Age Group | 1- 15 Years |
| Fabric | Chanderi |
| Work | Embroidered |
| Occasion | Wedding, School Function, Traditional Wear, Festive Wear, Party Wear |
| Type | Lehenga Choli |
| Set Contains | Choli, Dupatta, Lehenga |
| Choli Sleeve Type | Sleeveless |
Minimum order quantity: 10 Piece
₹ 1749 / Piece Get Latest Price
| Type | Festive, Wedding Functional Wear |
| Work | Hand painted |
| Lehenga Fabric | Georgette |
| Age Group | Adults |
| Lehenga Flair | 8 mtr |
| Color | Orange, Pink |
| Dupatta Fabric | Georgette |
| Sleeve Length | Sleeveless |
Minimum order quantity: 10 Piece
₹ 1249 / Piece Get Latest Price
| Age Group | 5-16 Years |
| Fabric | Chinon |
| Work | Printed, Embroidered |
| Occasion | Festive Wear, Wedding, Traditional Wear, Party Wear |
| Type | Lehenga Choli |
| Set Contains | Choli, Lehenga, Dupatta |
Minimum order quantity: 10 Piece
₹ 1150 / Piece Get Latest Price
| Type | Festive, Party & Functional Wear |
| Work | Embroidery |
| Lehenga Fabric | Faux Georgette |
| Age Group | Adults |
| Lehenga Flair | 3 mtr |
| Stitching Type | Fully Stitched |
| Color | Purple |
| Dupatta Fabric | Georgette |
| Sleeve Length | Full Sleeves |
Minimum order quantity: 10 Piece
₹ 1700 / Piece Get Latest Price
| Color | Pista, Pink |
| Lehenga Fabric | Allnen Crush |
| Work | Sequins, Thread Work, Embroidery |
| Lehenga Size | Supported upto XL |
| Lehenga Style | Flared |
| Stitch Type | Stitched |
| Occasion | Mehendi, Festive, Party Wear, Engagement |
| Apparel Style | Ethnic, Designer, Indo-Western |
| Closure Type | Drawstring, Side Zip |
| Target Demographics | Women |
Minimum order quantity: 10 Piece
₹ 1600 / Piece Get Latest Price
| Work | Embroidery, Sequins |
| Type | Festive, Sangeet, Mahendi, Engagement & Functional Wear |
| Lehenga Fabric | Vichitra Silk |
| Lehenga Flair | 3 mtr |
| Age Group | Adults |
| Style | Flared, Kalidar |
| Stitching Type | Fully Stitched |
| Color | Green |
| Dupatta Fabric | Silk |
Minimum order quantity: 10 Piece
Ronak Dabhi (CEO)
Blue Needle Exports
D-2424, New Bombay Market, Umarwada
Surat - 395010, Gujarat, India