Leading Manufacturer of beautiful georgette printed summer gown, excellent quality vichitra silk with thread-cording-sequence embroidered gown & dupatta, designer faux georgette with solid floor length-flared maxi & anarkali fancy koti- pant- dupatta set, beautiful fancy silk with embroidery 5mm sequence work fully-stitched gown-plazzo-dupatta set, designer mushro satin silk with zari weaving saree and beautiful cosmos weaving jequard with pearl beads embroidered work gown from Surat.
₹ 799 / Piece Get Latest Price
| Occasion | Casual Wear |
| Gown Style | Indo Western Gown |
| Pattern | Printed |
| Fit | Regular Fit |
| Stitch Type | Stitched |
Minimum order quantity: 10 Piece
₹ 1899 / Piece Get Latest Price
| Fabric | Vichitra Silk |
| Occasion | Casual, Festive, Ocassional, Functional |
| Stitching | Stitched |
| Pattern | Multi Thread- Zari with Cording, Sequence Embroidered |
| Fit | Anarkali |
| Neck Type | Square Neck |
| Sleeve Type | Full Sleeve |
| Size | L, M, XL, XXL |
| Gown Length | Ankle Length |
| Work Type | Zari, Thread |
Minimum order quantity: 10 Piece
₹ 1249 / Piece Get Latest Price
| Fabric | Faux Georgette |
| Work | Solid |
| Occasion | Party, Engagement, Sangeet, Ocassional, Functional, Celebration, Casual, Festival |
| Size | S, M, L, XXL, XL, XS |
| Stitching | Stitched |
| Sleeve Style | Maxi-Sleeveless, Koti-Full Sleeve |
| Top Length | Floor Length |
| Neck Style | Square Neck |
| Dupatta Fabric | Georgette |
| Bottom Style | Pant |
Minimum order quantity: 10 Piece
₹ 1450 / Piece Get Latest Price
| Set Type | 3-Piece Set |
| Fabric | Fancy Silk |
| Work | Embroidery 5mm Sequence work |
| Style | Round-Flared |
| Stitch Type | Readymade |
| Bottom Style | Palazzo |
| Size | L, XL, XXL, M |
| Occasion | Festive Wear, Party Wear |
Minimum order quantity: 10 Piece
₹ 2150 / Piece Get Latest Price
| Silk Type | Mushro Satin Silk |
| Work | Zari Weaving |
| Color | Red, Pink |
| Blouse Fabric | Mushro Satin Silk |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 10 Piece
₹ 1750 / Piece Get Latest Price
| Fabric | Cosmos weaving Jequard |
| Neck Type | Round Neck |
| Sleeve Type | Full Sleeve |
| Occasion | Party wear |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 10 Piece
₹ 950 / Piece Get Latest Price
| Fabric | Silver Crunchy |
| Fit Type | Regular Fit |
| Sleeves Type | Half Sleeve |
| Country of Origin | Made in India |
| Work | Embroidery |
Minimum order quantity: 10 Piece
₹ 1999 / Piece Get Latest Price
| Silk Type | Silk |
| Gown Style | Flared |
| Loom Type | Powerloom |
| Occasion | Traditional Wear, Festive Wear |
| Work | Weaving |
| Neck Type | Sweetheart |
| Sleeve Type | Sleeveless |
| Pattern | Floral |
| Fit | Regular Fit |
| Age Group | Adults |
Minimum order quantity: 10 Piece
₹ 750 / Piece Get Latest Price
| Fabric | Satin |
| Length | Long |
| Country of Origin | Made in India |
| Fabric. | Georgette |
| Work | Printed |
| Flair | 6 Meter |
| Lining | Micro Cotton |
| Weight | 0.480 KG |
| Waist | 38 |
| Length. | 46" |
Minimum order quantity: 10 Piece
₹ 1600 / Piece Get Latest Price
| Silk Type | Soft Silk |
| Gown Style | Flared |
| Occasion | Engagement |
| Work | Zari |
| Sleeve Type | 3 4 Sleeve |
| Fit | Regular Fit |
| Age Group | Adults |
Minimum order quantity: 10 Piece
₹ 520 / Piece Get Latest Price
| Fabric | Net |
| Occasion | Party, Festive, Ocassional, Functional, Evening Wear |
| Stitching | Stitched |
| Pattern | Cording work |
| Fit | Flared |
| Neck Type | Square Neck |
| Sleeve Type | Half Sleeve |
| Size | S, M, XXL, XL, 3XL, L |
| Gown Length | Floor Length |
Minimum order quantity: 10 Piece
₹ 1999 / Piece Get Latest Price
| Silk Type | Vichitra Silk |
| Gown Style | Anarkali |
| Occasion | Casual, Festive, Ocassional, Functional |
| Work | Cording Sequence Embroidered, Thread Work, Zari |
| Neck Type | Round Neck |
| Sleeve Type | 3 4 Sleeve |
| Pattern | Embroidered |
| Fit | Regular Fit |
| Age Group | Adults |
Minimum order quantity: 10 Piece
₹ 800 / Piece Get Latest Price
| Silk Type | Vichitra Silk |
| Gown Style | Anarkali |
| Occasion | Festiv, Ocassional, Functional |
| Work | Maggam Hand-work |
| Neck Type | Square & Round |
| Sleeve Type | 3 4 Sleeve |
| Pattern | Self Design |
| Fit | Regular Fit |
| Age Group | Adults |
Minimum order quantity: 10 Piece
₹ 1199 / Piece Get Latest Price
| Silk Type | Vichitra Silk |
| Gown Style | Flared |
| Occasion | Festive, Ocassional, Functional |
| Work | Embroidery 5mm Sequence work |
| Neck Type | Pan Neck |
| Sleeve Type | Full Sleeve |
| Pattern | Embroidered |
| Fit | Regular Fit |
| Age Group | Adults |
Minimum order quantity: 10 Piece
₹ 599 / Piece Get Latest Price
| Fabric | Georgette |
| Pattern | Printed |
| Style | Fit and Flare |
| Neck | Round Neck |
| Sleeve Style | Half Sleeves |
| Wash Care | Dry Clean |
Minimum order quantity: 10 Piece
₹ 599 / Piece Get Latest Price
| Fabric | Cotton |
| Style | Tiered |
| Sleeve Style | Sleeveless |
| Wash Care | Dry Clean |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 10 Piece
Ronak Dabhi (CEO)
Blue Needle Exports
D-2424, New Bombay Market, Umarwada
Surat - 395010, Gujarat, India