Our range of products include georgette anarkali suit & dupatta with embroidery work, heavy faux georgette anarkali suit & dupatta with embroidery sequence work, net salwar suit & dupatta with embroidery work, heavy real georgette anarkali suit & dupatta with embroidery sequence work, heavy party wear faux georgette with embroidered full-length gown-bottom & dupatta collection and top quality faux georgette with lucknowi sequence & thread work full-length flared anarkali kurti.
₹ 2550 / Piece Get Latest Price
| Fabric | Georgette |
| Stitch Type | Stitched |
| Work | Embroidered |
| Occasion | Party Wear |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 10 Piece
₹ 2050 / Piece Get Latest Price
| Fabric | Georgette |
| Work | Embroidered |
| Occasion | Party Wear |
| Stitch Type | Stitched |
| Country of Origin | Made in India |
| Weight | 1.00kg |
| Wash | first time dry clean |
Minimum order quantity: 10 Piece
₹ 2095 / Piece Get Latest Price
| Fabric | Net |
| Stitch Type | Stitched |
| Work | Embroidered |
| Salwar Type | Palazzo |
| Suit Style | Anarkali |
| Occasion | Party Wear |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 10 Piece
₹ 2450 / Piece Get Latest Price
| Fabric | Georgette |
| Work | Embroidered |
| Occasion | Wedding Wear |
| Stitch Type | Stitched |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 10 Piece
₹ 2895 / Piece Get Latest Price
| Fabric | Faux Georgette |
| Occasion | Party, Festive, Ocassional, Functional |
| Pattern | Embroidered |
| Fit | Anarkali |
| Neck Type | V Neck |
| Sleeve Type | 3/4 Sleeve |
| Size | Free Size |
| Gown Length | Floor Length |
Minimum order quantity: 10 Piece
₹ 1450 / Piece Get Latest Price
| Fabric | Faux Georgette |
| Set/Stitched Type | Kurti; Pant & Dupatta |
| Style | Anarkali |
| Work/Pattern | Lucknowi Sequence & Thread work |
| Size | M, L, XL, S, XXL, XS |
| Occasion | Party Wear, Festive Wear |
| Sleeve Length | Full Sleeves |
| Length | Ankle Length |
Minimum order quantity: 10 Piece
₹ 1299 / Piece Get Latest Price
| Fabric | Georgette |
| Set/Stitched Type | Kurti; Pant & Dupatta |
| Style | Anarkali |
| Work/Pattern | Printed |
| Size | S, XL, L, XS, M |
| Occasion | Casual Wear, Festive Wear |
| Sleeve Length | Full Sleeves |
| Neck | V-Neck |
Minimum order quantity: 10 Piece
₹ 1099 / Piece Get Latest Price
| Fabric | Faux Georgette |
| Work | Sequence, Embroidered |
| Occasion | Ocassional, Casual, Festival |
| Size | XL, M, L, XXL |
| Stitching | Stitched |
| Sleeve Style | Full Sleeve |
| Top Length | Ankle Length |
| Neck Style | Round Neck |
| Dupatta Fabric | Georgette |
| Bottom Style | Pant |
Minimum order quantity: 10 Piece
₹ 1099 / Piece Get Latest Price
| Fabric | Faux Georgette |
| Work | Embroidered, Sequence |
| Occasion | Festival, Casual, Ocassional |
| Size | XXL, L, M, XL |
| Stitching | Stitched |
| Sleeve Style | Full Sleeve |
| Top Length | Ankle Length |
| Neck Style | Round Neck |
| Dupatta Fabric | Georgette |
| Bottom Style | Pant |
Minimum order quantity: 10 Piece
₹ 2199 / Piece Get Latest Price
| Fabric | Georgette |
| Pattern | Embroidered |
| Suit Style | Pakistani |
| Stitch Type | Stitched |
| Work | Embroidered |
| Occasion | Party Wear |
| Country of Origin | Made in India |
| length | up to 56" |
| Flair | 2.4 Meter |
| Weight | 1.00kg |
Minimum order quantity: 10 Piece
Ronak Dabhi (CEO)
Blue Needle Exports
D-2424, New Bombay Market, Umarwada
Surat - 395010, Gujarat, India