Our range of products include net lehenga choli & dupatta with embroidery work, jacquard silk lehenga choli & dupatta with weaving work, new collection art silk lehenga choli with blouse & dupatta, wedding wear georgette sequins and multi thread embroidery work lehenga choli, best fabric tusar silk ikkat print with foil and mirror gamthi work lehenga choli and festival wear pure rayon with zari weaving lehenga choli.
₹ 3745 / Piece Get Latest Price
| Fabric | Net |
| Occasion | Wedding Wear |
| Stitch Type | Semi Stitched |
| Country of Origin | Made in India |
| Blouse | NET |
| Dupatta | Net |
Minimum order quantity: 10 Piece
₹ 1500 / Piece Get Latest Price
| Fabric | Jacquard Silk |
| Country of Origin | Made in India |
| Dupatta Length | 2.5 Meter |
| Fabric. | Jacquard Silk |
| Work | Weaving Work |
| Flair | 4 Meter |
| Inner | Micro Cotton |
| Blouse Length | 15" |
| Weight | 1.200 kg |
Minimum order quantity: 10 Piece
₹ 3895 / Piece Get Latest Price
| Fabric | Art Silk |
| Occasion | Wedding Wear |
| Embroidery Type | Sequins |
| Pattern | Embroidered |
| Stitch Type | Semi-Stitched |
| Border Works | Zari |
| Dupatta Length | 2.25m |
Minimum order quantity: 10 Piece
₹ 3650 / Piece Get Latest Price
| Fabric | Georgette |
| Occasion | Wedding Wear |
| Embroidery Type | Machine |
| Blouse Fabric | Georgette |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 10 Piece
₹ 1800 / Piece Get Latest Price
| Fabric | Tussar silk |
| Embroidery Type | Machine |
| Country of Origin | Made in India |
| Sleeve Length | 11" |
| Flair | 3.50 Meter |
| Blouse Length | 15" |
Minimum order quantity: 10 Piece
₹ 1700 / Piece Get Latest Price
| Fabric | Rayon |
| Embroidery Type | Machine |
| Occasion | Wedding Wear |
| Country of Origin | Made in India |
| Flair | 6 Meter |
Minimum order quantity: 10 Piece
₹ 2199 / Piece Get Latest Price
| Fabric | Vichaitara Silk |
| Occasion | Wedding Wear |
| Gender | Female |
| Wash Care | Dry Clean |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 10 Piece
₹ 1700 / Piece Get Latest Price
| Fabric | Cotton |
| Embroidery Type | Machine |
| Country of Origin | Made in India |
| Flair | 12 mtr |
| Work | Print With Gamthi Embroidery |
Minimum order quantity: 10 Piece
₹ 799 / Piece Get Latest Price
| Age Group | 3-5 Yrs |
| Product Type | Lehenga Choli |
| Design | Printed |
| Work | Embroidery |
| Occasion | Festive Wear |
| Color | Orange |
| Lehenga Type | Stitched |
| Sleeves Type | Puffed Sleeve |
| Fabric | Satin |
Minimum order quantity: 10 Piece
₹ 1050 / Piece Get Latest Price
| Age Group | 3-5 Yrs |
| Product Type | Lehenga Choli |
| Design | Weaving |
| Work | Embroidery |
| Occasion | Festive Wear |
| Color | Pink |
| Lehenga Type | Stitched |
| Sleeves Type | Sleveeless |
| Fabric | Kanjivaram Silk |
Minimum order quantity: 10 Piece
₹ 1700 / Piece Get Latest Price
| Work | Embroidery, Thread Work, Sequins Work, Zari Work |
| Lehenga Fabric | Zari Kota |
| Occasion | Festive Wear, Wedding Wear |
| Stitch Type | Unstitched |
| Components | Lehenga with Choli & Dupatta |
| Lehenga Flair | 3.5 m |
Minimum order quantity: 10 Piece
₹ 2650 / Piece Get Latest Price
| Fabric | Rangoli Crush |
| Occasion | Wedding |
| Gender | Female |
| Wash Care | Dry Clean |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 10 Piece
₹ 2900 / Piece Get Latest Price
| Fabric | Moonga Silk |
| Occasion | Wedding |
| Gender | Female |
| Wash Care | Dry Clean |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 10 Piece
₹ 650 / Piece Get Latest Price
| Fabric | Camric Cotton |
| Embroidery Type | Thread |
| Work | Sequence work |
| Country of Origin | Made in India |
| Height | 15" |
Minimum order quantity: 10 Piece
₹ 499 / Piece Get Latest Price
| Lehenga Fabric | Rayon |
| Fabric | Rayon Cotton |
| Work | Embroidery |
| Work Type | Embroidery Work |
| Sleeve Type | Sleeveless |
| Neck Style | U-Neck |
| Department | Women |
| Blouse Size | S, M, L |
| Occasion | Navratri / Garba |
| Stitch Type | Full Stitched / Ready to Wear |
| Components | Choli / Blouse |
| Sleeve Length | Sleeveless |
Minimum order quantity: 10 Piece
₹ 1400 / Piece Get Latest Price
| Work | Printed |
| Lehenga Fabric | Tussar Silk |
| Occasion | Festive Wear, Engagement, Wedding Wear, Sangeet |
| Stitch Type | Unstitched |
| Components | Lehenga with Choli & Dupatta |
| Choli Fabric | Silk |
| Dupatta Fabric | Silk |
| Lehenga Style | Flared |
| Lehenga Flair | 3.5 m |
Minimum order quantity: 10 Piece
₹ 1900 / Piece Get Latest Price
| Fabric | Vichitra Silk |
| Occasion | Wedding Wear |
| Embroidery Type | Zari Weaving |
| Pattern | Weaving |
| Stitch Type | Unstitched |
| Dupatta Length | 2.5m |
| Wash Care | Dry Clean |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 10 Piece
₹ 1150 / Piece Get Latest Price
| Work | Sequins Work, Embroidery, Mirror Work |
| Lehenga Fabric | Georgette |
| Occasion | Wedding Wear, Festive Wear, Sangeet, Engagement, Party Wear |
| Stitch Type | Unstitched |
| Components | Lehenga with Choli & Dupatta |
| Choli Fabric | Georgette |
| Dupatta Fabric | Georgette |
| Lehenga Flair | 3.5 m |
Minimum order quantity: 10 Piece
₹ 750 / Piece Get Latest Price
| Age Group | 1-16 Yrs |
| Lehenga Fabric | Chinon |
| Product Type | Lehenga Choli |
| Work | Sequins Work, Printed |
| Occasion | Festive Wear, Sangeet, Wedding Wear, Party Wear |
| Stitch Type | Stitched |
| Components | Lehenga with Choli & Dupatta |
| Lehenga Style | Flared |
Minimum order quantity: 10 Piece
₹ 1050 / Piece Get Latest Price
| Age Group | 3-15 Yrs |
| Product Type | Lehenga Choli |
| Work | Printed, Embroidery |
| Occasion | Party Wear, Festive Wear, Wedding Wear |
| Stitching Type | Readymade |
| Set Contains | 3 Piece Set |
| Sleeve Type | Short Sleeves |
| Neck Type | Round Neck |
Minimum order quantity: 10 Piece
₹ 3200 / Piece Get Latest Price
| Fabric | Khadi Cotton |
| Occasion | Wedding Wear |
| Stitch Type | Unstitched |
| Blouse Fabric | Khadi Cotton |
| Blouse Length | 1 Meter |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 10 Piece
₹ 1550 / Piece Get Latest Price
| Type | Sangeet |
| Work | Printed, Zari |
| Lehenga Fabric | Dola Chex |
| Age Group | Adults |
| Lehenga Flair | 3 mtr |
| Stitching Type | Fully Stitched |
| Sleeve Length | Short Sleeves |
Minimum order quantity: 10 Piece
₹ 1049 / Piece Get Latest Price
| Fabric | Dola Silk |
| Work | Digital Print, Zari Work |
| Occasion | Wedding |
| Type | Unstitched |
| Lehenga Flair | 3.5 Meter |
| Components | Lehenga;Choli;Dupatta |
| Dupatta Fabric | Silk |
Minimum order quantity: 10 Piece
₹ 2650 / Piece Get Latest Price
| Stitching Type | Unstitched |
| Fabric | Rangoli Crush |
| Work | Embroidery, Sequin |
| Occasion | Wedding |
| Color | Maroon |
| Lehenga Flair | 3.5 Mtr |
| Cancan | Yes |
Minimum order quantity: 10 Piece
₹ 2979 / Piece Get Latest Price
| Type | Sangeet |
| Work | Embroidery, Zari, Sequins |
| Lehenga Fabric | Faux Georgette |
| Age Group | Adults |
| Lehenga Flair | 3.50mtr |
| Stitching Type | Semi-Stitched |
| Color | Multi-Color |
| Dupatta Fabric | Georgette |
| Sleeve Length | Full Sleeves |
Minimum order quantity: 10 Piece
₹ 849 / Piece Get Latest Price
| Age Group | 2-15 Years |
| Fabric | Muslin Coton Silk |
| Work | Printed |
| Occasion | Festive Wear, Traditional Wear, School Function, Party Wear, Wedding |
| Type | Lehenga Choli |
| Set Contains | Choli, Dupatta, Lehenga |
| Choli Sleeve Type | Sleeveless |
Minimum order quantity: 10 Piece
₹ 1799 / Piece Get Latest Price
| Type | Bridal |
| Work | Embroidery, Sequins |
| Lehenga Fabric | Faux Georgette |
| Age Group | Adults |
| Lehenga Flair | 3.5mtr |
| Stitching Type | Fully Stitched |
| Color | Red |
| Sleeve Length | 3/4 Sleeves |
Minimum order quantity: 10 Piece
₹ 2250 / Piece Get Latest Price
| Type | Navratri |
| Work | Foil Work, Printed |
| Lehenga Fabric | Pure Cotton |
| Age Group | Adults |
| Lehenga Flair | 6 mtr |
| Stitching Type | Fully Stitched |
| Color | Multi-Color |
| Dupatta Fabric | Cotton |
| Sleeve Length | Sleeveless |
Minimum order quantity: 10 Piece
₹ 1600 / Piece Get Latest Price
| Age Group | 0.1-16 Years |
| Fabric | Pure Tissue Silk |
| Work | Zari Work |
| Occasion | Traditional Wear, Casual Wear, Wedding, School Function, Festive Wear, Party Wear |
| Type | Lehenga Choli |
| Set Contains | Choli, Lehenga |
Minimum order quantity: 10 Piece
₹ 1900 / Piece Get Latest Price
| Type | Party Wear |
| Work | Embroidery, Sequins |
| Lehenga Fabric | Goldie |
| Age Group | Adults |
| Lehenga Flair | 4 mtr |
| Stitching Type | Unstitched |
Minimum order quantity: 10 Piece
₹ 1149 / Piece Get Latest Price
| Age Group | 3-15 Years |
| Fabric | Cotton |
| Work | Embroidered |
| Occasion | School Function, Wedding, Festive Wear, Traditional Wear, Casual Wear, Party Wear |
| Type | Lehenga Choli |
| Set Contains | Dupatta, Choli, Lehenga |
| Choli Sleeve Type | 3/4th Sleeves |
Minimum order quantity: 10 Piece
₹ 2195 / Piece Get Latest Price
| Type | Sangeet |
| Work | Embroidery, Printed |
| Lehenga Fabric | Tabby Silk |
| Age Group | Adults |
| Color | Multi-Color |
| Dupatta Fabric | Organza |
| Sleeve Length | 3/4 Sleeves |
Minimum order quantity: 10 Piece
₹ 1599 / Piece Get Latest Price
| Fabric | Roman silk |
| Occasion | Evening Wear |
| Stitching | Stitched |
| Fit | Anarkali |
| Neck Type | Round Neck |
| Sleeve Type | Full Sleeve |
| Size | XXL, XL, L, M |
| Work Type | Sequins |
Minimum order quantity: 10 Piece
₹ 1450 / Piece Get Latest Price
| Type | Party Wear |
| Work | Iconic Sparkle And Lace Border Work |
| Lehenga Fabric | Tasar Silk |
| Age Group | Adults |
| Lehenga Flair | 3.6 mtr |
| Stitching Type | Unstitched |
Minimum order quantity: 10 Piece
₹ 1700 / Piece Get Latest Price
| Fabric | Shimmer Silk |
| Work | Weaving Work |
| Occasion | Party Wear |
| Type | Stitched |
| Lehenga Flair | 3.5 Meter |
| Size | Free Size (Up to 42) |
| Components | Lehenga;Choli;Dupatta |
| Sleeve Type | Elbow Sleeves |
Minimum order quantity: 10 Piece
₹ 1449 / Piece Get Latest Price
| Type | Party Wear |
| Work | Printed |
| Lehenga Fabric | Chinon |
| Age Group | Adults |
| Lehenga Flair | 6.0 mtr |
| Stitching Type | Fully Stitched |
| Color | Multi-Color |
| Dupatta Fabric | Georgette |
Minimum order quantity: 10 Piece
₹ 1349 / Piece Get Latest Price
| Top Fabric | Viscose Maslin |
| Fabric | Viscose Maslin |
| Stitch Type | Unstitched |
| Suit Style | Pant Style |
| Occasion | Festive Wear |
| Work | Aari and Hand Work |
| Stitching | Unstitched |
| Size | Free Size |
| Neck Style | Boat Neck |
Minimum order quantity: 10 Piece
₹ 1599 / Piece Get Latest Price
| Type | Festive, Ocassional, Functional Wear |
| Work | Weaving work |
| Lehenga Fabric | Chanderi Cotton |
| Age Group | Adults |
| Lehenga Flair | 3.80 mtr |
| Color | Orange, Pink, Blue |
| Dupatta Fabric | Chanderi |
Minimum order quantity: 10 Piece
₹ 1649 / Piece Get Latest Price
| Type | Festive, Wedding Wear |
| Work | Embroidery, Zari |
| Lehenga Fabric | Faux Georgette |
| Age Group | Adults |
| Lehenga Flair | 3.50 Mtr |
| Stitching Type | Semi-Stitched |
| Dupatta Fabric | Georgette |
Minimum order quantity: 10 Piece
₹ 1800 / Piece Get Latest Price
| Fabric | Faux Georgette |
| Type | Bridal |
| Work | Embroidery |
| Lehenga Style | Flared |
| Lehenga Fabric | Faux Georgette |
| Age Group | Adults |
| Lehenga Flair | 3.5 mtr |
| Dupatta Fabric | Georgette |
| Stitching Type | Fully Stitched |
| Color | Blue, Red |
| Sleeve Length | Full Sleeves |
Minimum order quantity: 10 Piece
Ronak Dabhi (CEO)
Blue Needle Exports
D-2424, New Bombay Market, Umarwada
Surat - 395010, Gujarat, India