Our product range includes a wide range of hand crafted chanderi cotton saree blouse with digital print work, muslin cotton jacquard saree blouse with lurex zari jacquard butta and digital print tussels work, soft muga cotton saree blouse with weaving work, satin silk saree blouse with floral print work, mercerizer sigma silk saree blouse with printed work and pure banarasi silk saree blouse with weaving work.
₹ 750 / Piece Get Latest Price
| Fabric | Cotton |
| Pattern | Printed |
| Set Content | With blouse piece |
| Saree Length | 5.5 m (separate blouse piece) |
| Occasion | Formal Wear |
| Wash Care | Dry clean |
| Blouse Length | 80cm |
Minimum order quantity: 10 Piece
₹ 850 / Piece Get Latest Price
| Fabric | Cotton |
| Pattern | Printed |
| Set Content | With blouse piece |
| Saree Length | 5.5 m (separate blouse piece) |
| Occasion | Formal Wear |
| Wash Care | Dry clean |
| Blouse Length | 80cm |
Minimum order quantity: 10 Piece
₹ 1450 / Piece Get Latest Price
| Fabric | Cotton |
| Set Content | With blouse piece |
| Saree Length | 5.5 m (separate blouse piece) |
| Occasion | Formal Wear |
| Wash Care | Dry clean |
| Blouse Length | 80cm |
Minimum order quantity: 10 Piece
₹ 750 / Piece Get Latest Price
| Fabric | Silk |
| Pattern | Printed |
| Set Content | With blouse piece |
| Saree Length | 5.5 m (separate blouse piece) |
| Occasion | Formal Wear |
| Wash Care | Dry clean |
| Blouse Length | 80cm |
Minimum order quantity: 10 Piece
₹ 1075 / Piece Get Latest Price
| Fabric | Silk |
| Pattern | Printed |
| Set Content | With blouse piece |
| Saree Length | 5.5 m (separate blouse piece) |
| Occasion | Formal Wear |
| Wash Care | Dry clean |
| Blouse Length | 80cm |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 10 Piece
₹ 1450 / Piece Get Latest Price
| Fabric | Silk |
| Set Content | With blouse piece |
| Saree Length | 5.5 m (separate blouse piece) |
| Occasion | Formal Wear |
| Wash Care | Dry clean |
| Blouse Length | 80cm |
| Country of Origin | Made in India |
| Work | Weaving |
Minimum order quantity: 10 Piece
₹ 1299 / Piece Get Latest Price
| Set Content | With blouse piece |
| Saree Length | 5.5 m (separate blouse piece) |
| Occasion | Formal Wear |
| Wash Care | Dry clean |
| Blouse Length | 80cm |
| Country of Origin | Made in India |
| Fabric | Cotton |
Minimum order quantity: 10 Piece
₹ 1250 / Piece Get Latest Price
| Fabric | Cotton |
| Pattern | Printed |
| Set Content | With blouse piece |
| Saree Length | 5.5 m (separate blouse piece) |
| Occasion | Party Wear |
| Wash Care | Dry clean |
| Blouse Length | 80cm |
Minimum order quantity: 10 Piece
₹ 899 / Piece Get Latest Price
| Fabric | Georgette |
| Pattern | Border |
| Set Content | With blouse piece |
| Saree Length | 5.5 m (separate blouse piece) |
| Occasion | Party Wear |
| Wash Care | Dry clean |
| Blouse Length | 80cm |
Minimum order quantity: 10 Piece
₹ 699 / Piece Get Latest Price
| Fabric | Cotton |
| Set Content | With blouse piece |
| Saree Length | 6 m (with blouse piece) |
| Occasion | Formal Wear |
| Wash Care | Dry clean |
| Blouse Length | 80cm |
| Pattern | Border |
Minimum order quantity: 10 Piece
₹ 1795 / Piece Get Latest Price
| Fabric | Silk |
| Set Content | With blouse piece |
| Saree Length | 5.5 m (separate blouse piece) |
| Occasion | Party Wear |
| Wash Care | Dry clean |
| Blouse Length | 80cm |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 10 Piece
₹ 1650 / Piece Get Latest Price
| Fabric | Muslin |
| Stitch Type | Stitched |
| Salwar Type | Palazzo |
| Work | Embroidered |
| Suit Style | Pakistani |
| Occasion | Party Wear |
| Country of Origin | Made in India |
| Top | Fox Georgette |
Minimum order quantity: 10 Piece
₹ 1799 / Piece Get Latest Price
| Stitch Type | Semi Stitched |
| Salwar Type | Palazzo |
| Work | Embroidered |
| Suit Style | Pakistani |
| Country of Origin | Made in India |
| Top | Heavy Butter Fly Net |
Minimum order quantity: 10 Piece
₹ 699 / Piece Get Latest Price
| Fabric | Cotton |
| Set Content | With blouse piece |
| Saree Length | 5.5 m (separate blouse piece) |
| Wash Care | Dry clean |
| Blouse Length | 80cm |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 10 Piece
₹ 899 / Piece Get Latest Price
| Fabric Type | 60 gm Georgette |
| Occasion | Party Wear |
| Set Content | With blouse piece |
| Blouse Stitch Type | Unstitched |
| Wash Care | Dry clean |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 10 Piece
₹ 1350 / Piece Get Latest Price
| Stitch Type | Stitched |
| Salwar Type | Pant |
| Occasion | Casual Wear |
| Country of Origin | Made in India |
| Work | Sequins and Thread Embroidery Work |
Minimum order quantity: 10 Piece
₹ 2195 / Piece Get Latest Price
| Fabric | Blended Chiffon |
| Occasion | Party Wear |
| Set Content | With Blouse Piece |
| Print Type | Floral Print |
| Work | Embroidered |
| Wash Care | Dry clean |
| Blouse Length | 0.80 meter |
| Blouse Stitch Type | Unstitched |
| With Blouse | Yes |
| Country of Origin | Made in India |
| Blouse Fabric | Chiffon Blend |
Minimum order quantity: 10 Piece
₹ 950 / Piece Get Latest Price
| Pattern | Printed |
| Saree Length | 5.5 m (separate blouse piece) |
| Blouse Fabric | Silk |
| Make | Machine Made |
| Wash Care | Dry clean |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 10 Piece
₹ 1899 / Piece Get Latest Price
| Stitch Type | Semi Stitched |
| Occasion | Wedding Wear |
| Suit Style | Anarkali |
| Country of Origin | Made in India |
| Work | Sequince Embroidery |
Minimum order quantity: 10 Piece
₹ 999 / Piece Get Latest Price
| Fabric | Cotton |
| Hand Wash | Dry Clean |
| Work | Embroidery |
| Kurti Size | M (38), L (40), XL (42), XXL (44) |
| Kurti Type | A-Line Kurti |
Minimum order quantity: 10 Piece
₹ 1199 / Piece Get Latest Price
| Fabric | Faux Georgette |
| Occasion | Party Wear |
| Stitch Type | Semi-Stitched |
| Do You Fulfill Sample Orders | No |
| Country of Origin | Made in India |
| Work | Sequins Embroidery |
Minimum order quantity: 10 Piece
₹ 1299 / Piece Get Latest Price
| Pattern | Traditional Design |
| Fabric | Silk |
| Occasion | Wedding |
| Country of Origin | Made in India |
| Set Contains | Saree with blouse piece |
Minimum order quantity: 10 Piece
₹ 599 / Piece Get Latest Price
| Set Content | With Blouse Piece |
| Occasion | Festival Wear |
| Pattern | Plain |
| Work | Weaving |
| Blouse Length | 0.80 Mtr |
| Country of Origin | Made in India |
| Blouse Fabric | Silk |
Minimum order quantity: 10 Piece
₹ 899 / Piece Get Latest Price
| Cotton Type | Muslin Cotton |
| Craft Type | Mirror Work |
| Saree Length | 6.3 m |
| Set Content | With Blouse |
| Occasion | Party Wear |
| Wash Care | Dry clean |
| Make | Machine Made |
| Work | Mirror Work |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 10 Piece
₹ 750 / Piece Get Latest Price
| Fabric | Satin Silk |
| Print Type | Digital Print |
| Saree Length | 5.5 m (separate blouse piece) |
| Country of Origin | Made in India |
| Blouse Fabric | Moonga Silk |
Minimum order quantity: 10 Piece
₹ 1050 / Piece Get Latest Price
| Saree Style | Banarasi |
| Work | Jacquard |
| Fabric | Pure Soft Silk |
| Occasion | Wedding Wear |
| Blouse | Running Blouse Piece |
| Saree Length | 6.3 m (with blouse piece) |
| Border & Pallu | Rich Pallu, Tassels |
| Wash Care | Dry Clean Only |
| Set Content | Single Piece |
Minimum order quantity: 10 Piece
₹ 1350 / Piece Get Latest Price
| Fabric | Crush |
| Saree Length | 5.5 m (separate blouse piece) |
| Set Contain | With Blouse Piece |
| Occasion | Wedding Wear |
| Blouse Fabric | Silk |
| Make | Machine Made |
Minimum order quantity: 10 Piece
₹ 999 / Piece Get Latest Price
| Fabric | Gaji Modal |
| Pattern | Printed |
| Set Content | With blouse piece |
| Saree Length | 5.5 m (separate blouse piece) |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 10 Piece
₹ 2599 / Piece Get Latest Price
| Stitch Type | Stitched |
| Salwar Type | Palazzo |
| Occasion | Wedding Wear |
| Suit Style | Straight |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 10 Piece
₹ 1095 / Piece Get Latest Price
| Work | Weaving |
| Saree Length | 6.3 m (with blouse piece) |
| Country of Origin | Made in India |
| Blouse Type | Unstitch |
| Fabric | Raw Silk |
Minimum order quantity: 10 Piece
₹ 1599 / Set Get Latest Price
| Fabric | Silk |
| Hand Wash | Yes |
| Machine Wash | Yes |
| Country of Origin | Made in India |
| Work | Embroidery |
Minimum order quantity: 10 Set
₹ 1549 / Piece Get Latest Price
| Occasion | Wedding Wear |
| Embroidery Type | Hand Work |
| Set Content | Saree, Blouse Piece |
| Fabric | Silk |
| Blouse Type | Unstitched |
Minimum order quantity: 10 Piece
₹ 1070 / Set Get Latest Price
| Fabric | Roman Silk |
| Size | XXL (44 in), 3XL (46 in), 4XL (48 in), 5XL (50 in), XL (42 in), M (38 in), L (40 in) |
| Set Content | Kurti Pant Dupatta |
| Work | Embroidered, Gota Patti Work |
| Occasion | Casual Wear, Festive Wear |
| Bottom Type | Straight Pant |
| Stitching Type | Fully Stitched |
Minimum order quantity: 10 Set
₹ 900 / Piece Get Latest Price
| Fabric | Crush |
| Work | Embroidery |
| Occasion | Festive Wear, Casual Wear |
| Blouse | With Blouse Piece |
| Saree Length | 5.5 m |
| Border Type | Lace Border |
Minimum order quantity: 10 Piece
₹ 1149 / Piece Get Latest Price
| Fabric | Khadi Cotton |
| Saree Style | Plain |
| Border Type | Plain Border |
| Saree Length | 5.5 m |
| Blouse Piece | With Blouse Piece |
| Occasion | Festive Wear, Casual Wear, Office Wear |
Minimum order quantity: 10 Piece
₹ 1149 / Piece Get Latest Price
| Fabric | Silk |
| Work | Zari Work |
| Occasion | Casual Wear, Festive Wear |
| Blouse | With Blouse Piece |
| Saree Length | 6.3 m (with blouse) |
| Wash Care | Machine Wash |
Minimum order quantity: 10 Piece
₹ 650 / Piece Get Latest Price
| Fabric Type | Crush Chiffon |
| Work | Embroidery, Zari Work |
| Occasion | Wedding |
| Border Type | Zari Border |
| Saree Length | 5.5 m |
| Blouse | With Blouse Piece |
| Wash Care | Hand Wash |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 10 Piece
₹ 1099 / Piece Get Latest Price
| Fabric | Khadi Cotton |
| Saree Style | Handloom |
| Saree Length | 5.5 m |
| Blouse Piece | With Blouse Piece |
| Occasion | Festive Wear, Casual Wear, Office Wear |
| Blouse Fabric | Pure Khadi Cotton |
Minimum order quantity: 10 Piece
₹ 970 / Piece Get Latest Price
| Set Content | 3-Piece Set |
| Fabric | Cotton |
| Work | Embroidered |
| Size | XXL, L, XL, M, 3XL |
| Bottom Style | Pant |
| Occasion | Casual Wear, Office Wear, Festive Wear, Party Wear |
| Wash Care | Dry Clean Only |
Minimum order quantity: 10 Piece
₹ 4350 / Piece Get Latest Price
| Saree Type | Bandhani |
| Fabric | Gaji Silk |
| Work | Lagdi Patta And Hand Work |
| Occasion | Casual Wear |
| Blouse Piece | With Blouse Piece |
| Saree Length | 5.5 m |
Minimum order quantity: 10 Piece
Ronak Dabhi (CEO)
Blue Needle Exports
D-2424, New Bombay Market, Umarwada
Surat - 395010, Gujarat, India